Stereotypy głoszą, że kobiety są bardziej wymagającymi szefami od mężczyzn. Zwracają uwagę na drobne szczegóły, niuanse mają dla nich znaczenie, są także o wiele bardziej surowe w ocenie, a na specjalne względy mogą u nich liczyć pracownicy płci męskiej. Nie potrafią także skutecznie zarządzać kobietami, z którymi rywalizują. Tyle stereotypy. Jak jest naprawdę? Sprawdzamy kim jest kobieta szef.
Kobieta szef – więcej empatii i gry zespołowej
Kobieta będąca szefem w swoim zespole wnosi do niego wiele empatii, altruizmu oraz umiejętność współpracy. Dzięki temu, że ma doskonale rozwinięte kompetencje miękkie, doskonale odnajduje się na wielu płaszczyznach komunikacyjnych w zespole. Taka kobieta zdaje sobie sprawę z tego, że mówić to nie to samo co komunikować się. Dlatego dba o to, by jej komunikaty były zrozumiałe dla zespołu.
Dowiedz się również: Marketing firmy – dowiedz się jak się wypromować
Kobieta szef troszczy się, aby każdy z członków zespołu czuł się ważny i doceniany. Dlatego stosuje różnego rodzaju metody motywowania swoich pracowników. Zachęca ich do pracy nie tylko poprzez przekonywania smacznymi przekąskami, ale dzięki realnym benefitom takim jak przejrzysty system wynagrodzeń, benefity pozapłacowe, prywatna opieka medyczne i wiele innych. Na wypowiedzenie swoich pracowników reaguje ze zrozumieniem i próbuje rozwiązywać trudności poprzez podejmowanie dialogu.
Kobieta szef – partnerstwo jest najważniejsze
Kobieta na stanowisku kierowniczym sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nacisk jest kładziony na partnerstwo. Jeżeli kobieta jest dojrzała emocjonalnie i psychicznie – dzięki swojej wrodzonej empatii – będzie umiała prowadzić budujące rozmowy o przyszłości firmy, a także znakomicie zarządzać projektami.
Czytaj również: Lockdown i jego skutki – która branża była najbardziej opłacalną?
Kobieta dzięki temu, że potrafi robić wiele rzeczy jednocześnie, jest nie tylko doskonałym strategiem, ale również realizatorką własnych celów. Angażuje cały zespół do obmyślania strategii działań. Zależy jej bowiem na tym, by każdy z pracowników miał możliwość wnieść coś nowego do działań całej firmy. Analiza SWOT czy też test Gallupa są dla niej narzędziami w drodze do sukcesu.
Perfekcjonistka najwięcej wymagająca od siebie
Kobieta będąca szefową może być również osobą o perfekcjonistycznych zapędach. Edukacja oraz wychowanie ukształtowały ją w taki sposób, że sama najwięcej wymaga od siebie. Jest często stawiana za wzór pracowitości i taktu. Nigdy lub prawie wcale nie działa spontanicznie, bo spontaniczność wiąże się dla niej z możliwością popełniania błędów. A tego perfekcyjna szefowa nie cierpi.
Lubi, gdy wszystko układa się wedle jednego planu. Niespodzianki zostawia raczej bardziej elastycznym koleżankom. Woli, gdy pracownicy z wyprzedzeniem informują ją o ważnych sprawach. Lojalność to podstawa wszelkich relacji z tą panią.
Królowa pszczół wśród pracownic
Zdarzają się i takie szefowe, które uwielbiają rywalizować z innymi kobietami. Są także wobec nich bardziej surowe. Takie kobiety, gdy tylko zdobędą należne – jak same uważają – im wpływy, nie dopuszczą nikogo do pracy. To one borykają się z syndromem królowej pszczół. Określenie to wprowadził do nomenklatury psychologicznej amerykański psycholog społeczny Graham L. Staines w latach siedemdziesiątych.
Dowiedz się więcej o: Studia – pomysł dobry w każdym wieku?
Królowa pszczół to na tyle specyficzna postać, że rozpoznanie jej nie powinno nastręczyć większych trudności. To kobieta, która dzięki własnej odwadze i determinacji dotarła na zawodowe wyżyny i nie zamierza z nich schodzić. Dlatego mocno pilnuje swojej pozycji. Dba o to, by nikt – a w szczególności żadna inna kobieta – nie odebrała jej wypracowanej pozycji. Od swoich podwładnych oczekują całkowitego oddania, a także uległości.
Zamiast wspierać kobiety-podwładne starają się w taki sposób ułożyć ich karierę, by te nie awansowały. Nigdy nie pozwala sobie na wolne i często jest przepracowana, a jej work life balance dawno zostało zaburzone. To antyprzykład szefowej.
Czytaj także: Prawa kobiet w ciąży – sprawdź teraz
Z jednej strony królowe pszczół są niebezpieczne, a z drugiej to bardzo zagubione kobiety, które poprzez bycie surową i niedostępną bronią tego, co osiągnęły. Takie osoby miewają problemy ze snem, a swoim zachowaniem potrafią intensywnie wpływać na swoich podwładnych, którzy nie czują się komfortowo w ich towarzystwie.
Jak widać, kobieta szef ma wiele obliczy. Wszystko zależy od jej indywidualnych cech. Może zarówno wzmocnić zespół, jak i być przyczyną jego rozpadu.