studia
fot. pixabay.com

W dzieciństwie planowałaś/eś zostać inżynierem, lekarzem, nauczycielem czy prawnikiem. Lata płynęły, a Ty po maturze podążyłaś/eś nieco inną drogą niż dalsza ścieżka edukacji? Zastanawiasz się, czy teraz możesz jeszcze nadrobić zaległości związane z nauką? I czy pójście na studia w średnim wieku czy już w jesieni życia to dobry pomysł na siebie? Podpowiadamy.

Czy można studiować w każdym wieku?

Prawo nie zabrania nikomu studiowania ze względu na wiek. Warunkiem dostania się na studia jest jedynie zdana matura i – w zależności od kierunku – odpowiednia liczba punktów podczas rekrutacji. Inaczej natomiast sprawa wygląda ze zniżkami studenckimi. Zniżki studenckie przysługują studentom do ukończenia 26 roku życia, a doktorantom do ukończenia 35 roku życia. Nieco starsi koledzy muszą liczyć z tym, że nie będą mogli korzystać z benefitów finansowych jakie daje studenckie życie.

Czytaj także: Work life balance – jak łączyć życie prywatne z pracą?

Nie ma więc żadnych ograniczeń związanych ze studiowaniem. Tymczasem wiele osób w nieco starszym wieku spotyka się z komentarzami, które mają je zniechęcić do studiowania. Znajomi zamiast zastanowić się jak wspierać bliskich komentuje ich wybory mówiąc: „Na stare lata zachciało mu się studiowania”, „Już ma bliżej niż dalej, a głupot mu się zachciewa”. Nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się, czy nie jest za stara na studia. Zatrważa fakt, że fora internetowe pełne są wątpliwości dwudziestokilkuletnich osób, które obawiają się, czy nie są już za stare na to, by spełnić swoje marzenia o studiowaniu. Studia pomogą Ci się przebranżowić.

Polecamy: Przyszłościowe kierunki studiów

Nigdy nie jesteś za stary, by się rozwijać

Henry Ford powiedział kiedyś: “Każdy, kto przestaje się uczyć jest stary, bez względu na to, czy ma 20 czy 80 lat. Kto kontynuuje naukę pozostaje młody. Najwspanialszą rzeczą w życiu jest utrzymywanie swojego umysłu młodym”. Dlatego nigdy nie jesteś za stary, by się rozwijać i spełniać swoje marzenia. Poza tym masz tylko jedno życie, jedną jedyną szansę jaką daje Ci świat na realizację swoich pragnień. Drugiej możliwości nie będzie. Czasu nie cofniesz, młodszy nie będziesz. Jedyna możliwość na zmianę życia jest tu i teraz.

Czytaj także: Praca zdalna – jak ją zorganizować?

Poza tym inwestycja w siebie to najlepsza inwestycja. Im więcej wiesz – jak pokazuje nam merytokratyzm – tym masz większe szanse na znalezienie lepszej pracy. Tym samym decyzja dotycząca podjęcia studiów w średnim wieku może przełożyć się na wzrost Twoich dochodów.

Zastanów się, po co Ci te studia?

Zanim zdecydujesz się podjąć studia, odpowiedz sobie, co motywuje Cię do nauki. Jeżeli decyzja jest podyktowana chęcią rozwoju, poszerzania horyzontów w interesującej Cię tematyce czy poznawania nowych osób – koniecznie zapisz się na studia.

studia
fot. pixabay.com

Jeśli natomiast chcesz studiować tylko dlatego, by coś udowodnić sobie lub innym osobom albo wyleczyć kompleksy związane z niższym wykształceniem niż żona, mąż lub znajomi, przemyśl swój wybór. Studia to decyzja związana z wieloma wyrzeczeniami i kosztami, która będzie się za Tobą ciągnąć przez kilka lat. Nie podejmuj jej pochopnie. Jeżeli chcesz zrobić coś dla siebie niekoniecznie musi to być studiowanie. Potrzebujesz zmiany? Możesz na przykład założyć własny biznes czy też zmienić pracę na ciekawszą.

Polecamy także: Sukces na szpilkach

Twoje pierwsze studia to niewypał? Dokształć się!

Nie jesteś zadowolony z wyboru studiów podjętego w młodości, który zdeterminował to jak teraz wygląda Twoja kariera? Nie musisz zapisywać się na kolejne studia, by zmienić pracę. Zmiana branży jest możliwa również w inny sposób. Możesz na przykład zapisać się na studia podyplomowe. Są o wiele krótsze niż studia magisterskie czy studia licencjackie, bo trwają około rok. Wszystko zależy od tego, jak wygląda program studiów, które wybrałeś. Informacji na ten temat udziela dziekanat uczelni.

Polecamy: Bycie swoim własnym szefem – poznaj plusy

Innym sposobem na rozwój z dala od Twojego pierwszego kierunku studiów jest zapisanie się na kurs. W wielu przypadkach nie będziesz musiał ponosić dużych kosztów. Ciekawe kursy dofinansowane z urzędu pracy albo kursy dofinansowane z Unii Europejskiej mogą kosztować niewiele lub być organizowane zupełnie za darmo. Warto zapoznać się z możliwościami, jakie daje państwo.

Uniwersytet Trzeciego Wieku – spotkanie wśród rówieśników

Nie kręci Cię przebywanie w grupie sporo młodszych osób od siebie? Ich obecność nie tylko nie sprawia, że czujesz się młodszy, ale konsekwentnie przypomina Ci o upływie czasu?

Uniwersytet Trzeciego Wieku
fot. pixabay.com

Choć – jak mówi ojciec Leon Knabit – młodość to stan ducha, to biologiczne młodzieńcze lata dawno masz za sobą? Pomyśl o Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Dowiedz się więcej: Kompetencje miękkie – klucz do sukcesu

Spotkasz tam seniorów, którzy chcą nadal się uczyć i rozwijać. Kto wie, być może będzie to szansa na nawiązanie nowych przyjaźni? Sprawdź sam.

Przeczytaj również: Proekologiczny wizerunek firmy w kontekście logistyki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here