W naszym innym artykule pisaliśmy o tym, czym jest mowa ciała i dlaczego jest tak istotna z punktu widzenia komunikacji z drugim człowiekiem. Dzisiaj natomiast rozszerzamy ten temat i opisujemy gesty, których należy unikać, jeżeli nie chcemy nikogo do siebie zniechęcić.
Gesty, których należy unikać w Polsce
Czy zastanawiałeś się nad tym, czy w Polsce istnieją gesty, których należy unikać? Istnieje szereg gestów, tak dobrze nam znanych, że intuicyjnie odbieramy je jako niekulturalne. To m.in. wyciągnięty środkowy palec czy też gest Kozakiewicza. To obraźliwe zachowanie, którego oczywiście żadna kulturalna osoba nie wykonuje.
Natomiast jeżeli chodzi o gesty, których należy unikać, a nie są one bezpośrednio odbierane jako obraźliwe to możemy wśród nich wyliczyć te, zaliczane do błędów mowy ciała.
Jeśli unikasz kontaktu wzrokowego, może to oznaczać z jednej strony, że coś ukrywasz, a z drugiej, że wstydzisz się lub nudzisz się spotkaniem z Twoim rozmówcą. Jeżeli utrzymujesz z kimś kontakt wzrokowy pokazujesz mu, że się z nim liczysz. Dowiedz się także jakie są popularne mity o mowie ciała.
Gestem, przez który możesz wypaść gorzej w oczach rozmówcy, jest na przykład zbyt słaby uścisk dłoni. Źle może być odebrany także zbyt mocny uścisk dłoni. Dlatego jeżeli zależy Ci, by od początku spotkania okazać swoją pozycję, zadbaj o odpowiedni tzw. handshake.
Nie krzyżuj również ramion, gdyż to może zostać odebrane jako sposób na budowanie przez Ciebie naturalnej bariery oddzielającej Cię od rozmówcy. Wasze spotkanie natomiast nie ma Was dzielić, ale budować porozumienie. Miej tego świadomość i jeżeli chcesz być postrzegany jako ktoś otwarty, a przede wszystkim zaangażowany w relację, zrezygnuj ze krzyżowania ramion. Staraj się okazywać w ten sposób szacunek swojemu rozmówcy.
Nie garb się podczas rozmowy, bo możesz wyglądać na przestraszonego, stłamszonego czy nerwowego. Swoją nerwowość zdradzisz również uderzając palcami o stół.
Gesty, które mogą być odebrane jako niegrzeczne
Gesty, których należy unikać to także te, przez które ktoś może nas odebrać jako niegrzecznych. Jest to na przykład bawienie się włosami, dłubanie w paznokciach, obgryzanie paznokci, a co gorsza – dłubanie w nosie.
Przekraczanie przestrzeni osobistej również może być odebrane jako coś niegrzecznego. W ten sposób pokazujesz, że jesteś zbyt ofensywny, a to może źle wróżyć Waszej relacji, bo przekraczasz granice drugiej osoby. Może ona czuć się zbyt przytłoczona takim zachowaniem. Zły wyraz twarzy czy zaciśnięte pięści również mogą kojarzyć się Twojemu rozmówcy zbyt agresywnie. Dlatego dbaj o to, by zawsze z uśmiechem i uwagą rozmawiać z drugą osobą. Przyda się to m.in. podczas negocjacji.
Dzięki wiedzy o tym, na jakie gesty należy uważać rozwijasz swoje kompetencje miękkie, o których pisaliśmy już w naszym artykule.
Czytaj także: Logistyka produkcji – jakie ma znaczenie?
Gesty, których wystrzegać się za granicą
Pamiętajmy, że w każdym kręgu kulturowym jeden gest może oznaczać różne rzeczy. Dlatego będąc za granicą uważajmy na pewne gesty. W naszym mniemaniu mogą mieć one znaczenie pozytywne. Natomiast mieszkańcy danego kraju mogą odebrać je jako coś przeciwnego – jak akt agresji, obrazy czy ośmieszenia.
Na przykład podniesiony w górę kciuk, kojarzony w naszym kraju jako coś pozytywnego, w Grecji może być odebrany jako propozycja stosunku seksualnego. Natomiast na Bliskim Wschodzie jest tożsamy z wulgarnym znakiem oznaczającym mniej więcej to samo co wyciągnięty środkowy palec.
Polecamy: Content marketing – cztery powody, dla których warto z niego korzystać
W niektórych krajach pstrykanie na kelnera jest także odbierane jako coś wulgarnego. Źle postrzega się takie zachowanie w Stanach Zjednoczonych i w Europie. Natomiast na przykład w Meksyku jest to wręcz pożądana forma zawołania kelnera. Przywołanie kogoś palcem jest karalne na Filipinach. Popularne przybicie piątki w Grecji może uchodzić jako symbol niechęci wobec osoby, do której kierujemy swoją dłoń.
Zanim więc wykonamy jakiś gest warto zastanowić się, co w danym obszarze kulturowym może on symbolizować. Jak widać, coś co jest dla nas jednoznacznie pozytywne, może takie nie być dla reprezentantów innych kultur.
Znasz już gesty, których należy unikać, teraz dowiedz się więcej o narzędziach marketingowych.
Czytaj również: Jak się przebranżowić?