Któż z nas chociaż raz nie marzył o tym, by być swoim własnym szefem. Spać ile się chce, wstawać kiedy się chce, samodzielnie ustalać plan dnia, nie musieć odbierać telefonu od przełożonego… Ta bajkowa, wręcz sielankowa wizja jaką niesie bycie swoim własnym szefem to niestety jedna strona medalu.
Bycie swoim własnym szefem wiąże się także z koniecznością poddania samodyscyplinie, większą odpowiedzialnością oraz umiejętnością zarządzania sobą w czasie. Oto zupełnie subiektywne zestawienie zalet bycia na swoim, czyli de facto bycia swoim własnym szefem. O minusach przeczytasz w naszym innym artykule.
Sam decydujesz o tym, w jakiej branży pracujesz
Żeby nie było zbyt przygnębiająco to zestawienie zacznijmy od pozytywów związanych z byciem swoim własnym szefem. To Ty jak pan lub pani swojego biznesu decydujesz o całokształcie wszelkich działań.
Po pierwsze, to Ty odpowiadasz za takie sprawy jak rejestracja firmy oraz spełnienie kryteriów formalnych związanych z tą czynnością. Księgowa, doradca podatkowy, prawnik lub inna kompetentna osoba może doradzić Ci odpowiednie PKD. Jednak to Ty decydujesz o tym, w jakiej branży będziesz działać.
Chcesz sprzedawać produkty przez Internet? Proszę bardzo. Wolałbyś otworzyć restaurację? Działaj. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję o branży, w której będziesz zarabiać, warto wykonać test Gallupa, by sprawdzić swoje mocne i słabe strony. Niezbędna okaże się także analiza SWOT, która podpowie Ci, jakie potencjalne szanse i zagrożenia czekają na Ciebie zewnątrz oraz jakim potencjałem dysponujesz, by pokonać konkurencję.
Decydując się na pracę w czyjejś firmie często obejmowałeś określone stanowisko, związane z Twoimi umiejętnościami, ale branża, na którą się decydowałeś wielokrotnie nie była dla Ciebie satysfakcjonująca. Teraz możesz pójść za głosem serca, a raczej za głosem własnych pasji i zainteresowań i realizować się w tym, co Cię kręci najbardziej. Praca marzeń czeka!
Własna firma to także możliwość realizacji swoich zainteresowań naukowych. Jeżeli ukończyłeś studia, po których podobno nie ma pracy, możesz spróbować rozwinąć działalność w tym obszarze i sprawdzić, czy rzeczywiście nie ma popytu na oferowane przez Ciebie usługi.
Czytaj także: Lockdown i jego skutki – która branża była najbardziej opłacalną?
Samodzielnie ustalasz plan dnia
Praca od 8 do 16 Cię nie kręci? Jesteś nocnym markiem i najbardziej szalone i kreatywne pomysły przychodzą Ci do głowy około trzeciej w nocy? Nie marnuj swojego talentu i pracuj na własnych zasadach. Będąc swoim własnym szefem to Ty ustalasz czas pracy. To Ty także decydujesz kiedy nie pracujesz. Możesz więc – w zależności od potrzeb sam udzielać sobie urlopu.
Jesteś na studiach i nie masz możliwości znalezienia czegoś co pozwoli Ci łączyć pracę z nauką? Własna firma to szansa działania na własną rękę według własnych zasad. Już nie musisz nikogo pytać o zgodę, czy możesz wyjść na egzamin czy możesz wyjść 10 minut szybciej, bo śpieszysz się na autobus na uczelnię.
Prowadząc biznes to Ty jesteś zarządzającym i to Ty decydujesz kiedy i ile pracujesz. To Ty również wybierasz miejsce pracy. Nie lubisz siedzieć w niewygodnych szpilkach czy garniturze przy biurku w biurze? Nic nie szkodzi. Teraz przyszedł Twój czas i możesz zarządzać swoją firmą nawet leżąc w łóżku. To Ty jesteś panem swojego losu.
Zobacz także: Jakie najczęstsze błędy popełniają młodzi przedsiębiorcy?
Możesz więcej zarabiać
Będąc swoim własnym szefem możesz zarabiać o wiele więcej niż niejedna osoba na etacie. Co więcej, niektórzy nawet wskazują na to, że dopiero zakładając własną firmę uświadomili sobie jaki drzemie w nich potencjał i ile pieniędzy są w stanie zarobić dzięki własnemu biznesowi.
Jeżeli więc jesteś uczciwy w tym, co robisz, pracujesz ciężko, a dodatkowo wiesz jakie są metody wypromowania własnej firmy i z nich korzystasz, masz szansę odnieść duży finansowy sukces. Jeśli jesteś osobą, która ma dość słuchania wszystkich rozkazów szefa, zostawania po godzinach, a dodatkowo masz ciekawy pomysł na siebie, nie bój się. Tylko pozwól rozłożyć sobie skrzydła. Okaże się, że Twoja praca mogła nie być odpowiednio wynagradzana. Ty tkwiłeś w miejscu, które nie dawało Ci szansy na rozwój i na lepsze pieniądze.
Teraz kiedy sam decydujesz które zlecenia przyjąć, a które odrzucić możesz zarabiać więcej niż mógłbyś na etacie. To co, podejmujesz ryzyko i decydujesz się przejść na własną działalność? Trzymamy mocno kciuki.
Polecamy także: Kompetencje miękkie – klucz do sukcesu