work life balance
fot. pixabay.com

Masz dość ciągłego siedzenia po godzinach? Nie wiesz, jak wypracować sobie model życia, który będzie przynosił Ci odpowiednią ilość życiowej satysfakcji? Zobacz, jak łączyć życie prywatne z pracą. Dowiedz się, czym jest work life balance i jak wprowadzić jego zasady w życie. Oto najważniejsze reguły work life balance.

Komunikuj swoje potrzeby

Znasz stare przysłowie: „jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”? Dotyczy to również relacji między Twoim pracodawcą. Czujesz, że nie dajesz rady i potrzebujesz urlopu? Nie możesz poradzić sobie sam z projektem? Zakomunikuj to swojemu pracodawcy. Nikt nie jest cudotwórcą, również Ty, dlatego jeżeli nie jesteś w stanie czegoś zrealizować lub potrzebujesz na to więcej czasu koniecznie poinformuj o tym swojego pracodawcę. Razem wypracujcie mądry kompromis.

work life balance
fot. pixabay.com

Co to jest mądry kompromis? To taki sposób działania, który da potencjalne korzyści zarówno Tobie, jak i Twojemu pracodawcy. To przestrzeń do wymiany argumentów. Pozwól sobie pomóc i mów o tym, co Cię boli i czego potrzebujesz. Nikt nie będzie wiedział o tym, że dzieje się źle lub potrzebna Ci pomoc jeżeli sam o tym nie powiesz. Jasno i wyraźnie wyznaczaj granice i nie pozwól, by zarzucano Cię pracą. Asertywność będąca kompetencją miękką to klucz do rozwiązania wielu problemów, również tych związanych z nadmiarem obowiązków.

Z kolei jeżeli jesteś swoim własnym szefem, dbaj o to, by odpowiednio planować swój dzień.

Dowiedz się także: Prawa kobiet w ciąży – sprawdź teraz

Postaw na pasję i rozwijanie siebie

Nikt z nas nie żyje tylko po to, by pracować. Poza tym to praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy. Dlatego dbaj o to, by każdego dnia znaleźć chwilę czasu na własne pasje i zainteresowania. Jeśli jeszcze nie masz żadnej pasji, próbuj różnych rzeczy i sprawdzaj w czym znajdujesz radość. Być może praca marzeń czeka za rogiem.

Polecamy: Analiza SWOT przedsiębiorstwa – podstawowe informacje

Być może okaże się, że drzemie w Tobie potencjał, o jakim nie miałeś do tej pory pojęcia. Kto wie, na przykład pasja do gotowania, którą przypadkowo odkryjesz sprawi, że staniesz się zawodowym kucharzem. Nie zamykaj się na świat. Pozwól sobie na eksperymenty i robienie wielu, nawet bardzo zaskakujących rzeczy. Tylko tak zdobędziesz świat.

Poświęć godzinę dziennie na relacje z bliskimi

Czy wiesz, że osoby, które mają życie towarzyskie i bliskich przyjaciół żyją dłużej od tych nie mających nikogo? Dlatego koniecznie zadbaj o to, by wokół Ciebie było wielu życzliwych i dobrych ludzi. Daj coś od siebie, a oni z pewnością odwdzięczą się tym samym.

Dobre słowo czy miły gest w stosunku do drugiego człowieka sprawią, że będziesz o wiele szczęśliwszy niż po kolejnej nieprzespanej nocy w pracy.

Powiesz, że godzina dziennie to bardzo niewiele. Tak, zgadza się, ale często nawet nie jesteśmy w stanie w swoim napiętym grafiku znaleźć tej jednej godziny na kontakt z drugim człowiekiem. Nie zaniedbuj rodziny kosztem pracy.

Uprawiaj regularnie sport – przebywaj na świeżym powietrzu

W tym punkcie połączyliśmy w zasadzie ze sobą dwa wskazania. Pierwszy traktuje o tym, by podejmować aktywność fizyczną. Drugi, by zażywać świeżego powietrza. Ich połączenie to prosty komunikat: dbaj o ruch na świeżym powietrzu. Kontakt ze słońcem i przyrodą to doskonały sposób na odstresowanie się po kolejnym ciężkim dniu w pracy.

Co więcej, słońce w kontakcie ze skórą wpływa na wytwarzanie witaminy D, która z kolei poprawia nasze samopoczucie. Dlatego, gdy masz tylko możliwość wychodź z domu i uprawiaj sport.

Pamiętaj o odpoczynku i regularnych posiłkach

Przerwa powinna zostać wpisana w Twój plan dnia. Rób sobie ją bez żadnego poczucia winy. Dbaj o to, by każdego dnia zjadać owoce i warzywa, a także inne wartościowe pokarmy. Gdy piszemy o przerwie, myślimy o niej nie tylko w kontekście przerwy pomiędzy kolejnymi obowiązkami, ale również o przerwie jako o dłuższym urlopie.

work life balance
fot. pixabay.com

Pozwól sobie na dłuższe wolne przynajmniej raz w ciągu roku. A jeżeli praca Cię męczy i grozi Ci przepracowanie, to zastanów się, czy mógłbyś przejść na własną działalność i w jej ramach realizować swoje zlecenia. Kto wie, być może okaże się, że możesz w krótszym czasie zarobić więcej pieniędzy.

Czytaj również: Własny biznes – jak otworzyć własną firmę? Kryteria formalne

Pamiętaj także o plusach i minusach prowadzenia własnej działalności gospodarczej i bycia własnym szefem. Pisaliśmy o tym w naszych artykułach.

Work life balance to taki sposób na życie, który powinien zapewnić Ci równowagę psychofizyczną. Wypróbuj już teraz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here