edukacja kobiety
fot. pixabay.com

Dziś już nie trzeba nikogo przekonywać, że kobieta powinna się rozwijać i edukować. Tak myślałam do momentu, gdy poznałam dziewczyny, które uważały, że ich obowiązkiem jest stać na straży domowego ogniska, a nie kształcić. Oczywiście, można powiedzieć, że opieka nad dziećmi i dbanie o dom to nie lada wyzwanie, które dla nich jest formą samorealizacji. Dzisiaj jednak sprawdzam dlaczego młoda kobieta powinna w pierwszej kolejności postawić na swój rozwój zawodowy, a dopiero potem pomyśleć o założeniu rodziny. Oto moja subiektywna lista powodów, dla których warto rozwijać się w obszarze edukacji i kariery. Sprawdź, dlaczego edukacja kobiety jest tak ważna.

Powód numer 1: Osiągasz samoświadomość

Wiedza to władza. Kto myśli inaczej nie zdaje sobie sprawy, jak ogromnym narzędziem w dzisiejszym świecie jest dysponowanie określonym poziomem wiedzy. Wiedza jest potrzebna nie tylko do tego, by móc prowadzić small talking na różne tematy, ale również po to, by osiągnąć samoświadomość.

Czytaj również: Jak odnieść sukces w biznesie?

Jak należy rozumieć samoświadomość? Jeżeli odwrócimy dwa człony, które tworzą to słowo „samo” i „świadomość” to w największym uproszczeniu wyjdzie nam „świadomość siebie”, a więc znajomość swoich potrzeb i pragnień, a także wad i zalet. Taka wiedza uprości nam wybór kariery zawodowej oraz stworzenie planu na siebie. Na nic zda się nam test Gallupa i inne tego typu narzędzia jeżeli sami wewnętrznie nie będziemy czuli, że droga, którą podążamy jest słuszna. Tu najważniejsza jest motywacja. Przyda się tu także wiedza z zakresu studiów humanistycznych.

edukacja kobiety
fot. pixabay.com

Pamiętaj, że wszelkie tego typu testy na osobowość to jedynie wskazówka, drogowskaz, którym możesz, ale nie musisz podążać. Samoświadomość zdobyta w procesie edukacji poszerzy Twoje horyzonty i pozwoli Ci wybierać z jeszcze szerszego katalogu pomysłów na siebie.

Dopiero, gdy poczujesz się na tyle pewna siebie i świadoma swoich potrzeb jesteś gotowa, by podejmować trafne decyzje odnośnie siebie i swojej przyszłości. Wybierzesz rodzinę? Okay. Wybierzesz pracę? W porządku. Chcesz połączyć te dwa aspekty życia albo może masz zupełnie inny, swój własny plan na życie? Twój wybór. Droga wolna, ale to samoświadomość, zyskiwana w procesie edukacji otworzy Ci drzwi do wielu rozwiązań, o których nie miałaś jak dotąd pojęcia. Skorzystaj z tej szansy i rozwijaj się w każdym wieku. Edukacja kobiety to klucz do samej siebie.

Zobacz także: Studia – pomysł dobry w każdym wieku?

Powód numer 2: Stajesz się niezależna

Decyzja o tym, że będziesz się uczyć i rozwijać w interesującym Cię obszarze sprawi, że prędzej czy później znajdziesz pracę. Zatrudnienie w mniejszym lub większym stopniu umożliwi Ci samorealizację.

Gdy praca jest tym, co nas pociąga, tym co lubimy to wspaniale. Niektórzy jednak postanawiają pracować w danej branży nie ze względu na to, z jakimi przyjemnościami i pasjami wiąże się ich zawód, ale dlatego, że stały dochód daje im poczucie niezależności.

Polecamy także: Prawa i obowiązki pracownika podczas pandemii

Mając własne pieniądze możesz łatwiej kontrolować swoje życie. Sama decydujesz na co wydajesz wypłatę oraz bez niczyjej wiedzy i zgody kupujesz to, na co masz ochotę. Niezależność finansowa daje Ci możliwość decydowania o sobie i swojej przyszłości. Pieniądze bowiem wydaje się nie tylko na bieżące wydatki, ale z ich pomocą projektuje się także własną przyszłość.

Pieniądze pozwolą Ci na przykład na rozwój w interesującym Cię obszarze. Możesz opłacić sobie kurs jogi, języka angielskiego czy wyjechać w fantastyczną podróż. Wszystko zależy od Ciebie. Jesteś panią swoich pieniędzy, jesteś panią swojego losu.

Czytaj również: Nietrafione studia czyli dlaczego nie możesz znaleźć pracy?

Powód numer 3: Możesz dzielić się zdobytą wiedzą

Wiedza, którą zdobędziesz w procesie edukacji nie pójdzie na marne, ponieważ możesz wykorzystać ją w przyszłości choćby pomagając swojemu dziecku przy odrabianiu lekcji. Maluch, którego rodzice dzielą się z nim swoją wiedzą ma o wiele lepszy start niż dziecko, które nie miało takiej możliwości.

edukacja kobiety
fot. pixabay.com

Dlatego ucz się z myślą o kolejnych pokoleniach, którym przekażesz swój kapitał kulturowy. Poza tym, wszystko, czego się nauczysz możesz przekazywać dalej podczas luźnych rozmów ze znajomymi czy rodziną. W ten sposób możesz budować także profesjonalne relacje i tworzyć tzw. networking.

Co więcej, swoją wiedzą możesz zrobić wrażenie na drugiej połówce. Twoja erudycja i oczytanie sprawi, że zdobędziesz niejedno serce. Spróbuj! Już dziś! Edukacja kobiety jest ważna. Ucz się dla siebie i dla świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here