fot. pixabay.com

Wiele osób dzieli swój czas pomiędzy pracę a studia. Części z nich trudno jednak tak zorganizować sobie dzień, by czerpać korzyści zarówno z obowiązków zawodowych, jak i edukacyjnych. Niektórzy czują się tak zmęczeni, że nie są w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań. Dowiedz się, jak zaplanować czas jednocześnie pracując i studiując?

Ustal priorytety i staraj się planować z wyprzedzeniem

Jeżeli wiesz, że masz dużo rzeczy na głowie, nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę. Najpierw jednak określ, na kiedy musisz wykonać konkretne obowiązki. Przyda Ci się do tego zwykła kartka papieru, kalendarz papierowy albo aplikacja internetowa. W ten sposób zobaczysz w sposób bardziej namacalny, ile czasu masz na realizację konkretnego zadania.

Ustal, co powinieneś czy powinnaś zrealizować w pierwszej kolejności. Niech Twoim wyznacznikiem będą deadline’y. Na studiach, zwłaszcza tych niestacjonarnych, rzadko się zdarza, że konkretne zadania trzeba oddać z dnia na dzień. Dużym ułatwieniem jest także nauka zdalna, przez co nie trzeba dojeżdżać na zajęcia.

Dowiedz się także: Korzyści z obecności firmy w sieci

Jak zaplanować czas jednocześnie pracując i studiując
fot. pixabay.com

Określ swoje najważniejsze obowiązki

Nie musisz robić wszystkiego. Ważne, żebyś robił czy robiła, to, co najważniejsze. Zastanów się, co obowiązkowo, priorytetowo musisz wykonać i realizuj te rzeczy. Sprawy mniej ważne przesuń na dalszy plan.

Nie zaniedbuj obowiązków domowych, rodziny kosztem studiów czy pracy. Jeżeli sobie możesz pozwolić na bardziej elastyczny grafik, korzystaj z niego. Zastanów się, co w danym miesiącu jest dla Ciebie najważniejsze.

Czytaj również: Analiza SWOT przedsiębiorstwa – podstawowe informacje

Wypracuj efektywny plan nauki

Niby systematyczna nauka to klucz do sukcesu. Jednakże dla wielu osób wygospodarowanie czasu na naukę codziennie to luksus, na który ze względu na obowiązki domowe i rodzinne, nie mogą sobie pozwolić. Dlatego jeżeli nie masz czasu przez cały rok na naukę, wygospodaruj sobie chociaż jeden miesiąc na nią.

Możesz na przykład mocniej skupiać się na nauce tylko w czasie sesji i około miesiąc przed nią. W ten sposób nie będziesz mieć poczucia, że zawalasz wszystko inne.

Polecamy: Mity o mowie ciała

Ucz się w komunikacji miejskiej

Kolejnym ciekawą metodą na to, jak zaplanować czas jednocześnie pracując i studiując jest możliwość wykorzystania dojazdu do pracy na naukę. Jeżeli dojeżdżasz komunikacją zbiorową, możesz uczyć się jadąc i wracając z pracy.

Natomiast w przypadku, gdy jeździsz samemu i chociaż nie masz możliwości czytania materiałów, możesz skorzystać z audiobook’ów lub po prostu nagrać swój głos i odsłuchiwać treści wykładów podczas jazdy samochodem.

Czytaj również: Gesty, których należy unikać

Przygotuj obiady wcześniej

Nie musisz gotować codziennie. Możesz na przykład przygotowywać sobie obiady z kilkudniowym wyprzedzeniem, zamrażać jedzenie i jeżeli chcesz coś zjeść, wyciągać ze zamrażalki. W ten sposób oszczędzasz codzienny czas, który przeznaczyłbyś na przyrządzanie jedzenia. Zamiast tego możesz ten czas poświęcić na swoje przyjemności, spacer, dłuższą kąpiel czy kontakt z bliskimi.

Jak zaplanować czas jednocześnie pracując i studiując
fot. pixabay.com

Znajdź czas na przyjemności

Pamiętaj, że nie samą pracą żyje człowiek. Dlatego znajdź czas dla siebie. Chwila przyjemności jest potrzebna po to, by móc cieszyć się potem z wysiłku swojej pracy. Pamiętaj, że work-life balance jest konieczny, by móc czuć satysfakcję ze swojego życia. Nie zapominaj również o bliskich i poświęcaj im swój czas.

Pamiętaj o odpoczynku

Nie zaharowywuj się na śmierć. Jeśli czujesz, że nie podołasz czemuś, to nie wykonuj tego. Najpierw odpocznij i spójrz na problem z jak najszerszej perspektywy. Świeże spojrzenie na problem może także ułatwić jego rozwiązanie.

Nie musisz odpoczywać w sposób aktywny. Możesz po prostu położyć się na łóżku i słodko zasnąć jeżeli masz na to ochotę.

Za obowiązki bierz się jak najszybciej

Tytuł tego akapitu jest trochę przewrotny w stosunku do tego, co napisaliśmy wcześniej. Niby jak, najpierw mamy odpoczywać, a teraz, że najpierw obowiązki, a potem przyjemności? My sugerujemy, by w pierwszym kroku pomyśleć o tym, by nie zostawiać sobie niczego na ostatnią chwilę. Dlatego im szybciej zaczniesz coś robić i będziesz robić to systematycznie, tym mniej rzeczy zostanie Ci przed końcowym deadlinem.

Znajdź chwilę, by odciąć się od wszystkiego. Cisza jest sposobem na zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here