przepracowanie
fot. pixabay.com

Aby zachować zdrowie psychiczne niezbędna jest równowaga pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Z drugiej strony brak takiej równowagi skutkuje frustracją, wypaleniem zawodowym, pogorszeniem stanu zdrowia oraz pracoholizmem. Poznaj powody, dla których się przepracowujemy oraz jak przeciwdziałać takiemu stanowi. Zobacz, czym grozi przepracowanie.

Dlaczego się przepracowujemy?

Gdy jako młodzi ludzie rozpoczynamy nową pracę zależy nam na tym, by zdobyć uznanie u swojego pracodawcy oraz sympatię u współpracowników. Ten impuls może sprawić, że zaczniemy pracować więcej niż zwykle. Gdy po raz dziesiąty zostajemy w swojej pracy kilka godzin dłużej niż zwykle i padamy na twarz dodając przy tym czule hashtag na Instagramie z napisem: „padam na twarz, kocham moją pracę” to powinniśmy mieć świadomość, że dzieje się coś złego.

Czytaj także: Praca marzeń. Dlaczego Polacy nie pracują w wymarzonym zawodzie?

przepracowanie
fot. pixabay.com

Chęć wykazania się wynika nie tylko z próby zaimponowania naszemu szefowi czy współpracownikom, ale także z chęci zarabiania większej ilości pieniędzy. Niestety, może to doprowadzić donikąd. Pracujemy coraz więcej, a stan naszego konta nie zmienia się lub nieznacznie rośnie. Jeśli jednak raz wpadniemy w taki schemat realizacji nadgodzin, łatwo się z niego nie uwolnimy. Nasz szef będzie myślał, że skoro te kilka wcześniejszych razy pracowaliśmy dłużej, to teraz również wyrobimy nadgodziny. Rozwiązaniem jest wyznaczenie granic oraz jasne zakomunikowanie, że nie na to się umawialiśmy.

Jeżeli mimo nadgodzin czujemy, że zarabiamy za mało, warto założyć własną działalność. Zobacz, jak to zrobić czytając nasz artykuł. Dowiedz się także jakie są plusy bycia własnym szefem oraz poznaj ciemne strony prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Przepracowanie – psychiczne i fizyczne skutki

Stres wywołany chęcią sprostania oczekiwaniom przełożonych czy współpracowników, pragnienie sprostania własnym ambicjom związanym z realizacją planów zawodowych czy też zarobienia większej ilości pieniędzy, wymusza na nas podejmowanie pracy ponad własne siły. Konsekwencje takiego stanu rzeczy mogą odbić się na zdrowiu. Przepracowanie może dotknąć zarówno naszego ciała, czyli fizyczności, jak i sfery psychicznej.

Skutkiem przepracowania – w przypadku, gdy pracujemy przy komputerze – może być na przykład permanentny ból głowy, bóle pleców, nadgarstków, pogorszenie wzroku czy słabe krążenie. Natomiast, gdy nasza praca opiera się w większości na wysiłku fizycznym, może ona wpłynąć na uszkodzenie kręgosłupa, pogorszenie zmysłów takich jak wzrok czy słuch, odwodnienie organizmu czy przepuklina.

W obu przypadkach możemy borykać się z problemami psychicznymi. Przepracowanie jest jednym z głównych przyczyn stresu, a także chorób psychicznych oraz wszelkiego rodzaju zaburzeń, takich jak nerwica, depresja czy zaburzenia snu.

Co zrobić, gdy się przepracowujesz?

Masz zbyt wiele na głowie? Nie wiesz, czy odejść z pracy, a może zmienić tryb swojego dnia. Wielu z nas zastanawia się, co zrobić w takim przypadku, gdy mamy za dużo na głowie. Zanim podejmiesz decyzję o odejściu warto zastanowić się, czy trzeba ją podejmować.

przepracowanie
fot. pixabay.com

Rezygnacja z pracy powinna być ostatecznością, gdy nie widzisz już siebie na konkretnym stanowisku lub, gdy uwielbiasz swoją pracę, ale szef zamiast pozwolić Ci w harmonijny sposób się rozwijać wymusza na Tobie jak najszybsze tempo pracy, najwyższe wyniki oraz zostawanie po godzinach. Gdy odejdziesz pomyśl, by rozwiązać test Gallupa oraz wykonać analizę SWOT. Te narzędzia uproszczą Ci odnalezienie własnej drogi zawodowej.

Czytaj także: Edukacja kobiety – 3 najważniejsze powody, dla których warto się rozwijać

Work life balance – szansa na szczęśliwe życie

Chcesz skończyć z wiecznym wyrabianiem nadgodzin? Chciałbyś w końcu mieć czas dla siebie i rozwijać swoje pasje albo spędzać czas z ważnymi dla Ciebie ludźmi. Zadbaj o siebie i swój dobrostan psychiczny. Zastanów się, czy masz możliwość wprowadzenia takich rozwiązań, które sprawią, że będziesz mógł mniej czasu poświęcać na pracę.

Dowiedz się także: Kobiety w biznesie – sukces na szpilkach

Idea work life balance ma umożliwić Ci harmonijne połączenie pracy z życiem prywatnym. To wypracowanie takich metod, które pozwolą Ci wzrastać jako człowiek i osiągać sukcesy na polu prywatnym oraz zawodowym. Dbanie o równowagę w życiu przyczyni się do poprawy jego jakości. Nie wierzysz? Sprawdź sam zapoznając się z naszymi artykułami na ten temat.

Zobacz również: Marketing firmy – dowiedz się jak się wypromować

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here