prawa kobiet w ciąży
fot. pixabay.com

Jesteś przyszłą mamą i zastanawiasz się, jakie prawa Ci przysługują? Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Wyjaśniamy w nim najważniejsze zasady związane z praktycznym zastosowaniem praw, które przysługują kobietom w ciąży.

Prawa kobiet w ciąży – ogólne wprowadzenie

Kobiety noszące pod sercem nowe życie mają prawo do korzystania z różnego rodzaju świadczeń z różnych obszarów życia. Dotyczy to zarówno udogodnień związanych z medycyną i dostępem do opieki zdrowotnej, jak również prawa pracy.

Dodatkowymi przywilejami są te dotyczące pomocy prawnej ze strony państwa. Ustawa „Za Życiem” wprowadziła usprawnienie, które gwarantuje nieodpłatną pomoc w zakresie prawa kobietom w ciąży oraz ich rodzinom.

Pomoc ze strony państwa należy się ciężarnym również w zakresie samej ciąży oraz czasu po porodzie. Kobiety mają prawo do zaplanowania swojego porodu, a po narodzinach dziecka do korzystania z pomocy położnej, opieki laktacyjnej oraz wsparcia psychologa w określonych przypadkach.

Polecamy również: Kobieta szef – jaka jest?

Prawo pracy na rzecz kobiet ciężarnych

Należy pamiętać, że kobiety ciężarne mogą korzystać z usprawnień dotyczących pracy przy komputerze. Kobieta w ciąży nie może pracować przed komputerem dłużej niż 50 minut w każdej godzinie. Przy czym należy mieć świadomość, że każda godzina pracy wiąże się z 10 minutami przerwy.

prawa kobiet w ciąży
fot. pixabay.com

Polecamy: Mobbing w pracy a prawo

Co więcej, praca na stanowisku komputerowym nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę. Wskazane nakazy zostały uregulowane przez Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią.

Należy również pamiętać, że zagrożona ciąża może być podstawą do wystawienia przez lekarza L4.

Zobacz również: Własny biznes – jak otworzyć własną firmę? Kryteria formalne

Prawa związane z porodem

Ciążę, która przebiega prawidłowo może prowadzić nie tylko lekarz ginekolog, ale również odpowiednio wykwalifikowana w tym kierunku położna. Zasady prowadzenia ciąży przed położną są analogiczne do tych, które obowiązują podczas prowadzenia ciąży przez ginekologa. Gdy u ciężarnej kobiety pojawią się objawy niepożądane, wówczas położna kieruje ją do odpowiedniego specjalisty.

Przeczytaj również: Dotacje na rozwój firmy – skąd je wziąć?

Kobieta w ciąży może żądać obecności bliskiej osoby podczas porodu oraz w trakcie wizyty u lekarza w trakcie przyjęcia do szpitala. Bliską osobą jest małżonek, partner, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia w linii prostej.

Istnieją jednak sytuacje, gdy lekarz lub położna mogą odmówić obecności bliskiej osoby podczas porodu czy wizyty. Pierwszy powód to zagrożenie epidemiczne, drugi natomiast to bezpieczeństwo zdrowotne pacjenta.

Dowiedz się także: RODO w marketingu – o czym należy pamiętać?

Art. 22 ust. 2 Ustawy o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta wskazuje jasno, że każdy pacjent ma prawo do intymności. Tym samym oznacza to, że podczas porodu na sali może znajdować się jedynie niezbędny personel. Bez zgody kobiety na sali nie mogą przebywać także studenci. Wyjątkiem jest szpital kliniczny. Wtedy wskazany przepis nie obowiązuje.

Kobieta wraz z położną może zaplanować poród. Taki plan powinien trafić do dokumentacji medycznej.

Polecamy: Work life balance – jak łączyć życie prywatne z pracą?

Prawa związane z okresem po porodzie

Szpital ma obowiązek zapewnić kobiecie pomoc psychologiczną w sytuacji, gdy dziecko urodziło się z wadą wrodzoną czy ze skrajnie niską poniżej 1500 gramów masą urodzeniową.

Czytaj także: Motywacja do pracy – narzędzia, które zachęcą Cię do działania

prawa kobiet w ciąży
fot. pixabay.com

Kobieta ciężarna, która zgłasza objawy depresyjne ma prawo skorzystania z poradni zdrowia psychicznego na Narodowy Fundusz Zdrowia w dniu zgłoszenia lub w ciągu siedmiu dni roboczych od dnia zgłoszenia. Oczywiście mogą korzystać z pomocy lekarskiej poza kolejnością.

Kobieta po porodzie ma prawo do skorzystania z poradnictwa laktacyjnego. Mogą prosić w tym zakresie o pomoc zarówno położne, jak i lekarzy.

Jak widać, ciąża to stan, kiedy kobieta może korzystać z przysługujących jej z tego tytułu praw i przywilejów. Każda kobieta, która planuje zajście w ciążę lub już jest w ciąży powinna wiedzieć, jakie uprawnienia jej przysługują. Jest to ważne zarówno dla pań, które pracują (mogą korzystać wtedy z przysługujących im ułatwień), jak i tych, które chodzą do lekarza na Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czytaj także: Kobiety w biznesie – sukces na szpilkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here