Kobieta pracująca, która żadnej pracy się nie boi. Siłaczka przystosowana do walki zarówno na polu zawodowym, jak i prywatnym. Jakie są współczesne kobiety w biznesie? Czy każda osoba ma predyspozycje, by być swoim własnym szefem? Przyglądam się lepiej portretom kobiet, które marzenie jakim było prowadzenie własnego biznesu przekuły na realne działania.
Praca na etacie vs. własna firma – które rozwiązanie jest lepsze?
Minęły już czasy, gdy o tym jak będzie przebiegać edukacja kobiety decydował ojciec, mąż lub inny męski opiekun. Obecnie panie mogą samodzielnie podejmować wybory związane z wyborem ścieżki edukacyjnej, a potem zawodowej i wykorzystywać swoje predyspozycje na rynku pracy, by realizować się zawodowo.
Przeczytaj także: Test Gallupa – jak rozpoznać swoje predyspozycje zawodowe?
Z niemal nieograniczonych możliwości jakie daje świat skorzystała Ania, grafik z Wrocławia, która swoje pierwsze kroki stawiała w dużej korporacji, pracując na umowę o pracę. Jednak praca na etacie nie była spełnieniem jej marzeń. Po kilku latach mając wiedzę o tym, jak otworzyć własną firmę oraz wiedząc jakie najczęstsze błędy popełniają młodzi przedsiębiorcy, zdecydowała się na prowadzenie własnego biznesu.
Odejście z pracy, która ze względu na stabilność zatrudnienia czy opłacanie składek przez pracodawcę, miała jej dać poczucie bezpieczeństwa, wywołało u niej wiele skrajnych emocji. Po pierwsze, obawiała się jak zareaguje szef i zespół po złożeniu wypowiedzenia. Po drugie, towarzyszyła jej niepewność związana z tym, czy trzeba mieć znajomości, by dobrze zarabiać będąc „na swoim”. Wiedziała jednak, że posiada określony fach w ręku oraz rozpisała potencjalne szanse i zagrożenia dla nowego biznesu, który planowała otworzyć. Założyła działalność gospodarczą oraz postarała się o kilkunastotysięczne dotacje na otwarcie biznesu.
Mimo swoich obaw zaryzykowała, a przemyślana decyzja o rezygnacji z pracy zaowocowała sukcesem biznesowym. Pracując w swojej firmie i mając poczucie, że teraz pracuje na własne nazwisko, szybko podniosła swój dochód i zatrudniła dodatkowe osoby do pracy, które pomagają jej zdobywać nowe zlecenia.
Kiedy nie rzucać pracy – nie podejmuj pochopnych decyzji!
W zupełnie innej sytuacji znalazła się Basia, asystentka dyrektora w firmie handlowej z Gdańska. Po kolejnym nieprzyjemnym spotkaniu z szefem, postanowiła zrezygnować z pracy. Nie mając pomysłu na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, pod wpływem emocji postanowiła, że będzie zajmować się promowaniem kosmetyków przez Internet. Niestety, oprócz szczęścia, zabrakło jej takich elementów jak odpowiedni biznesplan, dokładna analiza SWOT oraz brak umiejętności dotarcia do grupy potencjalnych klientów. Jej historia pokazuje, kiedy nie rezygnować z pracy.
W przeciwieństwie do Ani powodem, który zmusił Basię do odejścia był mobbing w pracy i związane z tym negatywne emocje, nie zaś pomysł na własny biznes i chęć rozwoju. Natomiast Ania będąc świadomą swoich mocnych i słabych stron, a także talentu graficznego, postawiła przede wszystkim na swój biznes.
Czytaj więcej: Nie pal za sobą mostów. Jak odejść z pracy z klasą?
Jakie możliwości daje kobietom rynek pracy?
Świadomość siebie, myślenie kontekstowe, elastyczność działania, a także umiejętność pracy w grupie to kompetencje miękkie, które są pożądane przez pracodawców. Tego typu predyspozycje zawodowe posiada całe rzesze kobiet i z powodzeniem wykorzystuje je w wielu gałęziach gospodarki. Wiele kobiet, które podchodzą do swojego stanowiska zbyt ambitnie i rywalizują z innymi kobietami, dotyka syndrom królowej pszczół. Często impulsem do działania dla takich osób jest chęć zaimponowania innym, nie zaś własny rozwój. Królowa pszczół w nieodpowiedni sposób może traktować również swoich podwładnych. Pamiętajmy jednak, że takie zachowania nie stanowią reguły, a to jakim szefem jest kobieta nie jest skorelowane z jej płcią, ale osobowością, kulturą osobistą oraz świadomością siebie.
Jakie problemy mają kobiety w biznesie?
Niektóre kobiety w biznesie nadal borykają się z wieloma problemami. Są to: szklany sufit w pracy, niemożność znalezienia pracy przez niepełnosprawność czy trudności w znalezieniu zatrudnienia ze względu na nieuzasadnione i dyskryminujące obawy przedsiębiorców, że zaraz po otrzymaniu umowy o pracę, kobieta pójdzie na urlop macierzyński. Ciąża a praca dla wielu osób to zjawiska ze sobą niepołączalne. Tymczasem wiele ciężarnych, o ile pozwoli im na to zdrowie, pracuje na rzecz swojego pracodawcy przez większą część ciąży. Niektóre nawet prowadzą własną działalność gospodarczą.
Polecamy artykuł: Work life balance – jak łączyć życie prywatne z pracą?
Przeczytaj także: Dotacje na rozwój firmy
Kobiety w ciąży lub posiadające małe dzieci często decydują się również na pracę zdalną. Pandemia koronawirusa pokazała, że łączenie życia rodzinnego z pracą jest możliwe do zrealizowania. Dowiedz się więcej czytając artykuł: Czas pracy a koronawirus.