dotacje na rozwój firmy
fot. pixabay.com

Marzysz o otwarciu własnej działalności gospodarczej, ale brakuje Ci pieniędzy na rozkręcenie własnego biznesu? Zastanawiasz się, zrobić, by pozyskać jak najwięcej środków na swoją firmę? Podpowiadamy skąd wziąć dotacje na rozwój firmy.

Inkubatory przedsiębiorczości dla start-upów

Planujesz rozwinąć ciekawy produkt technologiczny, ale do pełni szczęścia brakuje Ci jedynie (albo aż) pieniędzy? Nic straconego. W niemal każdym większym mieście działają tzw. Inkubatory przedsiębiorczości. To miejsca stworzone z myślą o pomocy start-upom i młodym przedsiębiorcom.

Inkubator przedsiębiorczości może być fundacją, stowarzyszeniem czy organizacją pozarządową, ale może przybierać również inne formy prawne. Inkubator to doskonałe miejsce, w którym możemy znaleźć wsparcie również w obszarze finansowym.

Czytaj także: Wypowiedzenie: Nie pal za sobą mostów. Jak odejść z pracy z klasą?

Chociaż zwykle inkubatory przedsiębiorczości nie dają pieniędzy, to jednak oferują wsparcie w pozyskiwaniu dotacji od Unii Europejskiej czy urzędu pracy. W takim miejscu dowiesz się, jak przygotować wniosek o takie wsparcie. Zdobędziesz także wiedzę, jak analizować finanse firmy.

dotacje na rozwój firmy
fot. pixabay.com

Inkubatory przedsiębiorczości to również miejsce, w którym można skorzystać z darmowych szkoleń. Nabyta tam wiedza jest również swego rodzaju wsparciem finansowym, ponieważ zdobywamy ją zupełnie za darmo i nie musimy ponosić kosztów z nią związanych. Warto wykorzystać drzemiący w inkubatorze przedsiębiorczości potencjał.

Polecamy: Własny biznes – jak otworzyć własną firmę? Kryteria formalne

Dotacje na rozwój firmy od anioła biznesu

Wsparcie w obszarze dotacji pieniężnych możemy uzyskać także od tzw. anioła biznesu. Anioł biznesu to przedsiębiorca, który chce pomóc młodszym kolegom, dopiero rozpoczynającym przygodę z prowadzeniem biznesu. Wybiera on osobę, której chętnie pomoże i przekazuje na jej rzecz środki finansowe. Obdarowana osoba musi je wykorzystać na cele związane z realizacją założeń biznesu.

Nie ma jednak nic za darmo. W zamian za to, że zdecydowaliśmy się skorzystać z pomocy finansowej takiego inwestora, zobowiązujemy się do przekazania na jego rzecz części akcji lub udziałów. Jeżeli jednak nie mamy innej możliwości, warto skorzystać z takiego wsparcia.

Czytaj również: Bycie swoim własnym szefem – poznaj plusy

Pomoc z urzędu pracy

Jednym z najpopularniejszych rodzajów dotacji jest pomoc z urzędu pracy na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Zazwyczaj jest dedykowana do osób o statusie bezrobotnego, które chcą rozwijać się i stworzyć sobie samodzielne stanowisko pracy. Tego typu wsparcie finansowe jest bezzwrotne.

Aby otrzymać dotację z urzędu pracy nie wystarczy mieć potwierdzonego statusu bezrobotnego. Czas posiadania statusu bezrobotnego jest zależny od indywidualnych wymagań każdego urzędu i wynosi zwykle co najmniej trzy miesiące. Trzeba również potwierdzić, że w okresie co najmniej ostatnich 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, nie posiadaliśmy innej  działalności gospodarczej.

Niektóre urzędy mogą wydłużyć wymagany okres nie posiadania działalności gospodarczej. Warto więc sprawdzać strony poszczególnych placówek. Bardzo istotne jest również to, by osoba, która chciałaby otrzymać dotację z urzędu nie była studentem studiów dziennych. Może natomiast być studentem studiów niestacjonarnych. W okresie ostatnich dwóch lat od dnia złożenia wniosku, osoba zainteresowana dotacją nie może również mieć popełnionego przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu.

Cała procedura uzyskania wsparcia – po złożeniu wniosku – zwykle trwa ponad miesiąc.

Polecamy: Nietrafione studia czyli dlaczego nie możesz znaleźć pracy?

Wsparcie z Unii Europejskiej na rozwój działalności

Równie ważnym źródłem pozyskiwania pieniędzy na rozwój swojej działalności gospodarczej są dotacje z Unii Europejskiej. Dotacja z Unii Europejskiej to świetna alternatywa dla osoby, która nie jest bezrobotna. Status bezrobotnego nie jest bowiem wymagany podczas procesu pozyskiwania finansowania unijnego.

dotacje na rozwój firmy
fot. pixabay.com

Dotacje są zwykle przyznawane w ramach różnych programów unijnych. Z tego powodu warto śledzić strony unijne lub czytać informacje zawarte na witrynach urzędu pracy. Urzędy pracy bardzo chętnie zamieszczają takie komunikaty na swoich stronach.

Poznaj także: Korzyści z obecności firmy w sieci

Wysokość dotacji z Unii Europejskiej może – w zależności od programu – przewyższać nawet zwykłe wsparcie oferowane przez urząd pracy. Gra jest więc warta świeczki. Dotacje na rozwój firmy to sposób na szybkie rozkręcenie działalności. Przekonaj się sam.

Czytaj także: Branża logistyczna vs pandemia – zmiany w 2020 roku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here