Musisz zająć się swoimi obowiązkami, ale brakuje Ci motywacji? Przedstawiamy narzędzia, dzięki którym inspiracji do pracy Ci nie zabraknie. Oto ich krótka lista pomysłów na to, co zrobić, by motywacja do pracy była na jak najwyższym poziomie. Zapraszamy do lektury.
Motywacja – zanim poznasz narzędzia motywacyjne
W innym artykule pisaliśmy o tym, czym jest motywacja. Zanim więc rozpoczniesz czytanie tego tekstu, warto, byś zapoznał się z tym, czym jest motywacja oraz najważniejszymi wyznacznikami motywacji. Czytaj tutaj.
Ogólnie rzecz biorąc, motywacja to taki stan, kiedy czujemy wewnętrzną potrzebę lub impuls do działania, który pochodzi z zewnątrz. Można wyróżnić różne rodzaje motywacji: wewnętrzną, zewnętrzną, motywację negatywną oraz pozytywną. Motywacja związana jest z różnymi wydarzeniami w naszym życiu.
Do działania może zachęcić nas możliwość otrzymania wyższej wypłaty czy też szansa na uniknięcie czegoś nieprzyjemnego. Na przykład do zapłaty rachunków motywuje nas fakt, że trzeba będzie zapłacić odsetki.
Poznaj najpopularniejsze motywatory.
Polecamy: Narzędzia marketingowe, dzięki którym zbudujesz siłę marki
Motywator nr 1: Pomyśl o efekcie swojej pracy
Jest zimno, pada deszcz, a Ty masz wstać i… No właśnie, albo zająć się pracą, albo innymi obowiązkami, które w tym momencie nie kojarzą Ci się z niczym przyjemnym? Nie martw się, wiele osób tak ma. Sztuką jest jak najszybciej odciąć od tego stanu. Sposobem na motywację może być rozmyślanie o sukcesie odniesionym dzięki ciężkiej pracy.
Pamiętaj, w ten sposób możesz zachęcać się nie tylko do realizacji obowiązków zawodowych, ale także do tego, by zdobywać kolejne szczyty, sprawności albo po prostu systematycznie ćwiczyć.
Czytaj również: Mowa ciała – na czym polega?
Wyobraź sobie więc kim jesteś lub jak wygląda Twoje ciało, jaką wiedzę masz, po wykonaniu pewnych czynności. Ludzie Ci gratulują i cieszą się Twoim szczęściem, a inni dodatkowo nawet Ci zazdroszczą. Grymas złości na twarzy nielubianych osób powinien Ci wynagrodzić te wszystkie wyrzeczenia, jakie poniosłeś w drodze po sukces.
Polecamy: Edukacja kobiety – 3 najważniejsze powody, dla których warto się rozwijać
Motywator nr 2: Zastanów się, co Cię czeka złego, gdy nie zrealizujesz zadania
Tutaj korzystamy z innego typu motywacji jakim jest motywacja negatywna. W tym przypadku zwracasz uwagę na wszystkie negatywne scenariusze związane z tym, co może się stać jeżeli nie wywiążesz się ze swoich zobowiązań.
Cały łańcuch takich myśli może jednak doprowadzić Cię do dużego smutku. Dlatego jeżeli nie jesteś osobą, którą motywują negatywne rozwiązania, nie korzystaj z tej metody. Jeżeli natomiast czujesz się na siłach, pomyśl na przykład o tym, jak zareaguje Twój szef, gdy nie wykonasz zadania.
Czytaj także: Przyszłościowe kierunki studiów
Co zrobi, gdy to będzie się powtarzało? Czy przez brak chęci do wykonywania obowiązków możesz stracić źródło swojego dochodu? Jeżeli tak, to pomyśl co stanie się dalej? Nie mając pracy za co opłacisz rachunki i nakarmisz dzieci? Dodatkowym motywatorem może być fakt, że poczujesz, że zawiodłeś lub zawiodłaś sam lub sama siebie. A to nie jest miłe uczucie.
Czytaj również: Kompetencje miękkie – klucz do sukcesu
Motywator nr 3: Zwróć uwagę na swoje ambicje
W procesie motywowania równie istotne, a nawet najważniejsze, są motywacje wewnętrzne. Dlatego jeżeli potrzebujesz mocnego kopa do działania, impulsu, który sprawi, że będziesz bardziej produktywny, zajrzyj w głąb siebie. Zastanów się, dlaczego kiedyś dawno temu zdecydowałeś się na podążanie określoną ścieżką.
Czy stała za tym ambicja? Chęć zrealizowania marzeń? A może coś jeszcze? Jeżeli odkryjesz powód, dla którego dawno temu zapragnąłeś robić określoną rzecz, będzie Ci łatwiej wziąć się za siebie i zmotywować się do działania.
Motywacja i związane z nią procesy siedzą w naszej głowie. Jeżeli więc chcemy osiągać szczyty, najpierw zwróćmy uwagę na to, co nas podnosi na duchu i pozytywnie na nas wpływa, a co wręcz przeciwnie.
To, co jednego motywuje, na przykład groźba kary, innego demotywuje. Dlatego najpierw spróbuj być świadomy tego, co na Ciebie najlepiej działa. Potem możesz wykorzystywać te czynniki, by wpływać na siebie i swoją motywację. Przeanalizuj jakiego rodzaju wzmocnień potrzebujesz: pozytywnych czy też negatywnych. Sprawdź również, co działa na Ciebie bardziej wzmacniająco: wewnętrzne czy zewnętrzne bodźce. Dzięki temu stworzysz własny plan motywacji. Powodzenia!
Ciekawa lektura: Jakie są minusy bycia swoim szefem?