motywacja
fot. pixabay.com

Czasem znalezienie natchnienia do działania jest zadaniem, które może nas przerosnąć. Wtedy bardzo ważna staje się motywacja. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest motywacja oraz jakie są jej rodzaje.

Co to jest motywacja?

Zanim przejdziemy do omawiania narzędzi motywacyjnych, wyjaśnimy, czym jest motywacja oraz jakie są rodzaje motywacji. Motywacja to energia, którą wyzwalamy w sposób świadomy po to, by po pierwsze rozpocząć określone działanie, a po drugie wytrwać w jego wykonaniu.

Motywacja jest zarówno stanem gotowości do tego, by rozpocząć określone działanie, jak i potrzebą do jego zrealizowania. Taki obszar naszej świadomości jak motywacja jest potrzebny do tego, by zdobywać konkretne cele i realizować nasze marzenia.

Cały proces motywacyjny składa się z motywów do działania. Każdy z nich możemy definiować jako przeżycie, które zachęca lub wręcz przeciwnie odwodzi nas od wykonania pewnych czynności, wcześniej zaplanowanych.

motywacja
fot. pixabay.com

Motywacji potrzebujemy zwykle wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie znaleźć motywu do działania. Praca zdalna wykonywana na przykład w coworkingu może być taką sytuacją, kiedy trudno znaleźć nam motywację do tego, by pracować, zwłaszcza, gdy zdecydowaliśmy się na to, by być swoim własnym szefem.

Jakie są rodzaje motywacji? Można mówić o różnych typach motywacji. Pod względem źródła motywacji wskazujemy na dwa rodzaje motywacji. Wyróżniamy motywację wewnętrzną oraz zewnętrzną.

Czytaj także: Work life balance – jak łączyć życie prywatne z pracą?

Kolejny podział motywacji jest uzależniony od tego, co w przypadku zrealizowania zadań, do których jesteśmy motywowani osiągniemy. Wskazuje się na motywację negatywną i motywację pozytywną. Motywacja negatywna polega na groźbie kary jeśli nie zrealizujemy pewnego zadania, natomiast motywacja pozytywna opiera się na pozytywnych wzmocnieniach związanych z potencjalnym wykonaniem określonego obowiązku. Na niektórych ludzi lepiej działa motywacja pozytywna, a na innych motywacja negatywna – działają dopiero, gdy mają tzw. nóż na gardle.

Motywacja wewnętrzna a zewnętrzna

Chociaż wszystkie typy motywacji są ważne i istotne podczas procesu motywacyjnego, jak sądzisz, który rodzaj motywacji ma szczególne znaczenie? Tak, zgadza się. To ta wewnętrzna. Porównajmy oba typy motywacji.

Wewnętrzne źródło motywacji powstaje wtedy, gdy człowiek chce podjąć się określonego wysiłku ze względu na to, że w ten sposób ma ochotę zaspokoić jakieś własne, wewnętrzne potrzeby. Na przykład planuję oszczędzać, bo chcę kupić sobie lepsze auto. Ten rodzaj motywacji – jako, że wypływa z naszego wnętrza – ma o wiele większą siłę oddziaływania niż motywacja zewnętrzna. Ten drugi, wskazany tu typ motywacji może przestać działać, gdy czynnik zewnętrzny, zwany motywatorem przestanie mieć rację bytu, zniknie lub zmieni swoją postać.

Dowiedz się również: Dotacje na rozwój firmy – skąd je wziąć?

Motywacja zewnętrzna polega na wzbudzeniu w kimś motywacji poprzez stosowanie systemu nagród i kar. Gdy na przykład dziecko nie chce sprzątać swojego pokoju, rodzic sięga po motywację zewnętrzną wskazując dziecku, że jeżeli nie zrobi tego, o co prosi go rodzic to nie będzie mogło odwiedzać znajomych albo nie dostanie kieszonkowego. W podobny sposób może postępować pracodawca, który może postawić pracownikowi ultimatum. Jeżeli ten nie wywiąże się ze swoich obowiązków to straci szansę na podwyżkę, a nawet pracę.

motywacja
fot. pixabay.com

Ten rodzaj motywacji wiąże się z poczuciem, że jednostka jej poddana nie ma wpływu na jej kontrolę. Co więcej, motywacja zewnętrzna polega również na informowaniu osoby motywowanej o tym, jakie zyskuje możliwości, dzięki realizacji danego zadania.

Polecamy także: Czas pracy a koronawirus

Jak motywować pracownika?

Równie ciekawym rodzajem motywacji jest tzw. motywacja zespołowa. Wiąże się z takimi czynnikami, które mają niebagatelny wpływ na pracownika jak: możliwość awansu, szansa na wykazanie się, możliwość rozwoju swoich umiejętności oraz wykształcenie zupełnie nowych. Ogromne znaczenie w procesie motywowania ma także każda pochwała ze strony pracodawcy, choćby wspomnienie sukcesów osoby podczas spotkania pracowniczego.

Jeśli jesteś ciekawy, w jaki sposób możesz rozbudzić swoją motywację, serdecznie polecamy artykuł dotyczący najpopularniejszych narzędzi motywacyjnych.

Polecamy również: Narzędzia marketingowe, dzięki którym zbudujesz siłę marki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here