Pewnie wielu z nas słyszało już powiedzenie, że na przykład kogoś zdradziła jego mowa ciała. Jak pokazują badania psychologiczne, rzeczywiście tak jest. Często poruszamy się, gestykulujemy lub robimy miny w jakiś określony sposób nie zdając sobie nawet sprawy z tego, że podświadomie wysyłamy poprzez naszą mowę ciała komunikaty do drugiego człowieka. Na szczęście, można w pewnym stopniu zapanować nad naszą mową ciała. Zobaczmy na czym ona polega.
Mowa ciała – czym jest?
Mowa ciała to inaczej indywidualny język ciała każdej osoby. Jak wskazują badania, istnieje jednak szereg wspólnych komunikatów niewerbalnych, które są podobne u wszystkich ludzi. Dbałość o mowę ciała jest istotna podczas gdy na przykład prowadzimy negocjacje. Mówi się także, że mowa ciała zdradza na przykład ofiarę mobbingu. Poza tym sygnały pochodzące spoza języka trafnie oddają to, jak się czujemy w danym momencie, ujawniają nasz temperament oraz pozwalają wykryć nieszczerość intencji lub po prostu fakt, iż ktoś kłamie lub po prostu stosuje jedną z technik negocjacyjnych.
Do języka ciała zaliczamy nie tylko gesty, mimowolne ruchu ciała, ale także mimikę czy ruchy gałek ocznych. Mowa naszego ciała jest bardzo ważna, ponieważ jak pokazują wszelkie badania stanowi aż 60 do nawet 70 procent wartości całego komunikatu. Oznacza to, że w procesie komunikacji druga osoba zwraca uwagę tylko w około 30 procentach na to, co mamy do powiedzenia, a reszta jej uwagi jest skupiona na naszych komunikatach niewerbalnych. W analizie SWOT można wskazać dobrze rozwiniętą mowę ciała jako naszą zaletę. Przydaje się ona w niemal wszystkich aspektach naszego życia.
Poznaj także gesty, których należy unikać, by nie zrobić złego wrażenia na rozmówcy.
Po co potrzebna jest mowa ciała?
Mowa ciała może być naszym przeciwnikiem i zdradzać to, co w danym momencie czujemy, a niekoniecznie chcemy się tym podzielić z otoczeniem. Może być również naszym sojusznikiem, jeżeli poznamy lepiej jej tajniki. Aby dobrze rozwinąć mowę niezbędne są kompetencje miękkie, mocno doceniane obecnie przez wielu pracodawców, zarówno w prawie, biznesie, marketingu czy handlu.
Język ciała może posłużyć nam jako narzędzie marketingowe, dzięki któremu będziemy realizować swoje cele. Poznaj także najpopularniejsze mity o mowie ciała.
Dystans – niewerbalny wskaźnik zażyłości relacji
Komunikacja niewerbalna pomaga nam również pokazać w relacjach prywatnych, na ile zależy nam na innej osobie. Możemy to okazać poprzez fizyczny dystans lub bliskość. W zależności od tego, jak daleko znajdujemy się od danej osoby, pokazujemy jej fizycznie, jaka relacja nas łączy.
Dystans pomiędzy dwiema osobami ma tak istotne znaczenie, że istnieje nawet cała odrębna nauka opisująca w jaki sposób poprzez dystans możemy ocenić poziom zaangażowania czy zażyłości pomiędzy ludźmi.
Nauka badająca te zależności to proksemika. W jej ramach można wyróżnić cztery rodzaje dystansu. Są to: dystans intymny, dystans osobisty, dystans społeczny oraz dystans publiczny. Pierwszy z nich to sfera rozciągająca się od skóry do około 45 cm. Ten drugi obejmuje odległość od 45 cm od naszej osoby do około 200 cm. Trzeci z nich to przestrzeń od 120 cm do około 360 cm. Natomiast ostatni wskazany – dystans publiczny – zaczyna się powyżej 3,5 metra.
Przestrzeń najbliższa zarezerwowana jest dla najbliższych nam osób, takich jak mąż, partner czy żona, partnerka. Kolejna przestrzeń to miejsce na relacje z innymi bliskimi nam osobami, takimi jak przyjaciele czy bliscy znajomi. W następnej przestrzeni znajduje się przestrzeń na kontakty z ludźmi, z którymi nie łączą nas zbyt mocne więzi. Ostatnia przestrzeń to odległość oddająca to, jak daleko powinniśmy znajdować się od osób publicznych, takich jak prezydent czy monarcha.
Co jeszcze wpływa na mowę ciała?
Jeżeli zależy nam na tym, by wzmocnić naszą mowę ciała, możemy to zrobić za pomocą odpowiednio dobranego makijażu czy ubrania. Co więcej, różnego rodzaju atrybuty czy przedmioty, którymi się otaczamy, mogą nieść odbiorcy dodatkową informację na nasz temat. Dotyczy to przede wszystkim okularów, zegarka czy samochodu, którym zwykle jeździmy.
Jak widać, mowa ciała to ważny element wpływania na drugą osobę. Może przydać się nam podczas rozmowy o pracę czy w kontaktach biznesowych. Korzystajmy z jej dobrodziejstw.
Polecamy również: Praca zdalna – jak ją zorganizować?