biznes
fot. pixabay.com

Marzysz o tym, by być własnym szefem? Nie wiesz jednak w jaki sposób możesz założyć własną firmę? Podpowiadamy, jakie kryteria należy spełnić, by móc prowadzić własny biznes i wystawiać faktury.

Zastanów się jaką formę działalności chcesz prowadzić

Rejestracja działalności gospodarczej nie jest specjalnie trudnym ani wymagającym zadaniem. Najpierw jednak powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie: jaką formę działalności gospodarczej wybierasz? Zwykle początkujący przedsiębiorcy decydują się na otwarcie jednoosobowej działalności gospodarczej albo na założenie spółki cywilnej.

Aby móc założyć jednoosobową działalność gospodarczą wystarczy ukończenie 18 roku życia. Należy jednak pamiętać, że prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się z ponoszeniem odpowiedzialności całym majątkiem za działania firmy. Z drugiej strony jednoosobowa działalność gospodarcza umożliwia prowadzenie uproszczonej księgowości. Dodatkowym plusem jednoosobowej działalności gospodarczej jest możliwość korzystania z ulg z tytułu składek ZUS.

Polecamy: Content marketing – cztery powody, dla których warto z niego korzystać

Działalność nierejestrowa – na czym polega?

Należy pamiętać, że nie trzeba rejestrować każdej działalności gospodarczej. Inną możliwością jest prowadzenie tzw. działalności nierejestrowej. Aby móc ją prowadzić dochód miesięczny nie może przekraczać połowy minimalnego wynagrodzenia. Dodatkowo wymagane jest, by podatnik nie prowadził działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy.

Czytaj także: Księgowość firmy – dlaczego warto powierzyć finanse firmy księgowej?

Podstawowe formalności związane z założeniem firmy

Aby dopełnić formalności związane z założeniem własnej firmy, należy złożyć wniosek CEIDG-1.  Na tego typu dokumencie umieszcza się wszystkie dane związane z przyszłą działalnością gospodarczą. Należy również wskazać tu wybraną przez siebie formę opodatkowania podatkiem dochodowym.

biznes
fot. pixabay.com

Druk CEIDG-1 to jednocześnie wniosek o wpisu do krajowego rejestru REGON. To także zgłoszenie NIP, które kieruje się do naczelnika urzędu skarbowego. Wniosek pełni również funkcję oświadczenia o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Należy pamiętać, że decydując się na założenie spółki cywilnej każdy wspólnik ma obowiązek złożyć formularz CEIDG-1 indywidualnie.

Polecamy: Przyszłościowe kierunki studiów

Własny biznes – metody złożenia wniosku CEIDG-1

Dokument jakim jest CEIDG-1 można złożyć na kilka różnych sposobów. Druk CEIDG-1 można złożyć z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej. Aby złożyć wniosek w taki sposób niezbędne jest posiadanie podpisu elektronicznego.

Innym sposobem jest wydruk formularza elektronicznego ze strony internetowej urzędu. W kolejnym kroku należy podpisać taki dokument i złożyć go we właściwym dla siebie urzędzie. Jeżeli nie chcemy drukować tego typu dokumentu, a nie mamy podpisu elektronicznego, możemy najpierw wypełnić taki wniosek, a następnie pobrać przypisany do naszego wniosku indywidualny kod. Pobrany kod należy przedstawić urzędnikowi. Urzędnik natomiast wydrukuje tego typu dokument i przedstawi go nam do podpisu. Kolejnym sposobem jest złożenie druku zupełnie tradycyjny sposób.

Czytaj również: Znajomości – czy trzeba je mieć, by dobrze zarabiać?

Własny biznes a wizyta w urzędzie skarbowym

Gdy zarejestrujemy działalność gospodarczą musimy udać się do właściwego urzędu skarbowego w celu rejestracji jako podatnik VAT. Na miejscu należy złożyć specjalny formularz VAT-R.

Polecamy: Narzędzia marketingowe, dzięki którym zbudujesz siłę marki

Decydując się na spółkę cywilną należy ponadto dopełnić formalności związanych z podatkiem cywilnoprawnym (PCC-3). Mamy 14 dni na uiszczenie opłaty w wysokości 0,5 proc. całego wkładu wspólników.

biznes
fot. pixabay.com

Dowiedz się o: RODO w marketingu – o czym należy pamiętać?

Nie musisz natomiast odwiedzać Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jeżeli wraz z wnioskiem CEIDG-1 złożysz wniosek ZUS ZUA lub ZZA.

Formalności związane z otwarciem własnej działalności gospodarczej zostały mocno ograniczone do niezbędnego minimum. Ma to na celu zachęcenie potencjalnych, młodych przedsiębiorców do otwierania własnych biznesów. Chcesz zacząć żyć na własny rachunek? Nie czekaj i nie zostawiaj marzeń samych sobie. Działaj już teraz. Zostań panem własnego biznesu już dziś. Biznes czeka na Ciebie.

Sprawdź także: Kiedy nie rezygnować z pracy?

Polecamy: Dyskryminacja pracownika a prawo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here