błędy
fot. pixabay.com

Jesteś dopiero na początku swojej ścieżki biznesowej i nie wiesz, w jakim kierunku podążyć? Pamiętaj, że najłatwiej uczyć się na cudzych błędach. Dlatego zobacz, jakie najczęstsze błędy popełniają młodzi przedsiębiorcy i uniknij ich.

Dwa błędy – brak określonego celu i biznesplanu

Młodzi przedsiębiorcy rzucają się w rytm pracy nie zwracając uwagi na różnego rodzaju koszty. Brak doświadczenia i realnego planu działania może jednak ich sporo kosztować. Dlatego zanim podejmiemy decyzję o założeniu własnej firmy, warto zrobić rozeznanie rynkowe, aby sprawdzić, czy nasz biznes ma szansę przetrwać. Dowiedzmy się również, jak analizować finanse firmy.

Warto przeczytać: Logistyka produkcji – jakie ma znaczenie?

W tym celu sprawdź na jakie usługi istnieje obecnie popyt, czego ludzie najczęściej szukają w Internecie. Najpierw możesz spróbować działać jako freelancer rozliczając się na umowę o dzieło lub umowę zlecenie z wieloma zleceniodawcami. Potem, gdy zdobędziesz stałą bazę klientów, przejść na własną działalność gospodarczą.

Polecamy również: Jak odnieść sukces w biznesie?

błędy
fot. pixabay.com

Zanim zdecydujesz się o rejestracji własnej działalności, warto skorzystać z takich narzędzi jak analiza SWOT czy też sprawdzenie własnych predyspozycji i określenie talentów. Pomoże w tym test Gallupa. Dzięki tym prostym, a jednocześnie dosyć rzetelnym narzędziom zdobędziesz wiedzę o tym, jak możesz wykorzystać swój potencjał do budowania własnego biznesu.

Czytaj także: Jak otworzyć własną działalność?

Zbyt optymistyczne patrzenie na swój biznes

Pozytywne myślenie jest bardzo ważne, ale równie istotne jest realne podejście do tematu swojego biznesu. Dlatego zamiast snuć nierealistyczne wizje, ustal, co możesz w rzeczywistości zrealizować. I tu po raz kolejny kłania się kwestia jaką jest ustalenie planu działania.

Czasem bardziej opłacalna jest metoda małych kroków, proste zmiany, które mogą zaowocować w przyszłości lepszymi zarobkami. Pamiętaj, że biznes nie jest uzależniony tylko od Twoich umiejętności. Możesz być świetnym specjalistą, ale jeżeli na Twój produkt czy usługę nie ma popytu, nie rozwiniesz skrzydeł. Oczywiście, możesz także wytworzyć popyt na to, co oferujesz. Jednakże kreowanie potrzeby jest wyższą szkołą jazdy, która nie udaje się każdemu.

Najczęstsze błędy – brak walki o własny biznes

Łatwo odpuszczasz? Zniechęcają Cię drobne problemy, które stoją na Twojej drodze? Nie chcesz ponosić kosztów związanych z rozkręceniem biznesu? Pamiętaj, że kto nie bierze pod uwagi straty, nie ogląda zysku lub kto nie ryzykuje ten nie pije szampana. Dlatego jeżeli chcesz prowadzić własną działalność gospodarczą, nie odpuszczaj. Walcz o siebie i swoje marzenia, nawet wtedy gdy inni nie wierzą w Ciebie.

Pamiętaj jednak, by działać wedle ustalonego ściśle planu działania. Oczywiście, nie należy patrzeć również przez różowe okulary i snuć wizje bez pokrycia, ale trzeba także znać swoją wartość. Ważne więc tu jest wypracowanie złotego środka, który w zrównoważony sposób pomoże Ci się rozwijać. Błędy są rzeczą ludzką, ale niektórych nie musisz popełniać.

Nie przeceniaj własnych umiejętności

błędy
fot. pixabay.com

Być może – w czasach, gdy jesteśmy zachęcani do tego, by chwalić się wszelkiego rodzaju umiejętnościami – taki komunikat Cię zaskoczył. Co on w zasadzie ma znaczyć? By nie reklamować własnych usług? Absolutnie nie. Chodzi raczej o to, by trzeźwo patrzeć na otaczającą rzeczywistość i mieć pokorę, która pozwoli Ci na skorzystanie z pomocy czy z konsultacji kogoś bardziej doświadczonego.

Dla wielu młodych przedsiębiorców zgubne jest podejście polegające na tym, że niemal wszystkie rzeczy w firmie chce się robić samemu. Oczywiście, powiesz, że taka samodzielność jest tańsza i przynajmniej na początku opłacalna. Pamiętaj, że chytry traci dwukrotnie. Dlatego jeżeli nie jesteś pewien wszystkich swoich umiejętności, na przykład tych związanych z księgowością, przekaż to doświadczonemu specjaliście. Usługi księgowe nie są nadzwyczaj drogie, a Ty masz spokój wewnętrzny związany z tak ważną częścią Twojego życia jaką są finanse Twojej firmy.

Dodatkowo księgowa może pomóc Ci obniżysz i zminimalizować koszty prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Zdecydowanie się na takie usługi jest więc dobrą, strategiczną decyzją.

Błędy na początku biznesu są normalną sprawą, warto jednak sprawdzić, czego możemy uniknąć. Warto również pozyskiwać dotacje na rozwój firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here