test Gallupa
fot. pixabay.com

Mówi się, że sukces to 99 procent pracy i 1 procent talentu. Jednakże ten 1 procent talentu jest elementem, bez którego trudniej osiągnąć szczyty. Test Gallupa to narzędzie, które określa, w jakich branżach mamy szanse właśnie wspiąć się na wyżyny naszych możliwości. To właśnie indywidualne predyspozycje zawodowe, wrodzone talenty to czynniki, które w sporym stopniu mogą przesądzić o sukcesie w pracy.

Talent niczym iskra boża

Z pewnością wielokrotnie zastanawiałeś się, dlaczego jedni mimo że dwoją się i troją, nie są w stanie osiągnąć tyle, co inni, którzy mimo że nie poświęcają zbyt wiele czasu pewnym zagadnieniom radzą sobie o wiele lepiej. Jaka jest różnica między jednymi i drugimi?

Na pewno nie jest to zła lub dobra organizacja czasu pracy. Gdyby tak było sukces zawodowy osiągałyby jedynie osoby zorganizowane. Tymczasem na świecie pełno jest osób, które mimo swojego niezorganizowania czy pozornego chaosu potrafi tworzyć rzeczy niesamowite i osiągać w pewnych dziedzinach ogromne sukcesy.

Czytaj o: RODO w marketingu – o czym należy pamiętać?

Z pewnością nie jest to także kwestia samej chęci rozwoju. Zauważ, że są pewne rzeczy, których najprawdopodobniej nigdy – mimo że będziesz się mocno starać – nie opanujesz do perfekcji.

Co zatem może być czynnikiem przesądzającym o poziomie wykonanej pracy? To talent. Czym jest talent? Talent to pewna łatwość w rozumieniu pewnych zjawisk, dużo szybsza umiejętność zdobywania określonych umiejętności. To naturalny wzorzec, który wpływa na to, jak postrzegasz i odczuwasz świat. Test Gallupa to narzędzie, które pozwala na rozpoznać mocne strony oraz predyspozycje zawodowe. Wiedza na ten temat z korzyścią wpłynie na Twój rozwój zawodowy.

Dowiedz się więcej: Narzędzia marketingowe, dzięki którym zbudujesz siłę marki

Określ potencjał – czas wspiąć się ponad przeciętność

Wielu rodziców często nawet nieświadomie buduje w dzieciach przekonanie o tym, jak powinna wyglądać ich przyszłość zawodowa. Chcąc jak najlepiej dla swoich pociech kreują w ich głowach wizję dostatniego, bezpiecznego życia jako lekarz, inżynier, prawnik, architekt czy osoba wykonująca inny zawód, który bezpośrednio wiąże się z prestiżem społecznym i dostatkiem. Namawia dziecko, by podążało określoną, jasno wytyczną ścieżką zawodową, nie zwracając uwagi na indywidualne predyspozycje dziecka.

Czytaj również: Coworking, biuro czy dom – gdzie najlepiej pracować?

talent rysowanie
fot. pixabay.com

Tylko to właśnie one, a nie stereotypy dotyczące zawodów, powinny być kluczowym czynnikiem dotyczącym wyboru ścieżki rozwoju. Pomyśl co by było, gdyby osoba wybitna w jednej dziedzinie została przymuszona do wykonywania zawodu niezgodnego nie tylko z jej zainteresowaniami, ale również naturalnymi, wrodzonymi predyspozycjami. Wówczas szkodę odniosłaby nie tylko ona, ale także całe społeczeństwo. Pozwól więc dziecku odkrywać siebie. Pozwól sobie być sobą.

Czytaj także: Kompetencje miękkie – klucz do sukcesu

Co sprawdza test Gallupa?

Test Gallupa to test mocnych stron, prawdziwe badanie Twoich wrodzonych talentów. Dzięki niemu dowiesz się nie tylko w jakiej branży warto się rozwijać, ale również w jakim zawodzie masz największe szanse odnieść sukces zawodowy.

Czytaj również: Nauka zdalna – jak znaleźć motywację?

Test składa się ze 177 pytań, w których znajdują się pary sprzecznych ze sobą stwierdzeń. Masz dokładnie 20 sekund na każde zadanie. W ramach każdego pytania musisz połączyć ze sobą stwierdzenia, które najbardziej do siebie pasują.

Polecamy: Prawa kobiet w ciąży – sprawdź teraz

W ten sposób badacze mogą określić Twoje predyspozycje zawodowe. Spośród 34 cech narzędzie wskaże 5 najbardziej dominujących u Ciebie. Wśród cech-talentów, które wykazuje narzędzie psychometryczne, Clifton Strenghts zwane inaczej testem Gallupa, znalazły się m.in.:  analityk, dowodzenie, dyscyplina, indywidualizacja, komunikatywność, odkrywczość, uczenie się, ukierunkowanie, wizjoner czy współzależność.

test Gallupa
fot. pixabay.com

Po rozwiązaniu testu otrzymujemy informację, które talenty są u nas dominujące. Jak głosi teoria, osoby, które wykorzystają te predyspozycje mają szansę działać produktywniej. Zastanawiasz się ile kosztuje test Gallupa? Koszt takiego testu waha się między 22 dol. a 52 dol. Wersja tańsza wskazuje tylko na 5 dominujących talentów.

Polecamy: Przyszłościowe kierunki studiów

Natomiast wersja droższa daje Ci możliwość poznania całej listy 34 talentów uszeregowanych od największego do najmniejszego. Test można wykonać zdalnie na oficjalnej stronie Instytutu Gallupa.

Czy to duża cena? Za lepsze zrozumienie siebie wydaje się, że nie. Zbuduj ścieżkę rozwoju i przyspiesz swoją karierę już dziś.

Myślisz o rozwoju? Przeczytaj tekst: Studia – pomysł dobry w każdym wieku?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here