Chcesz odnieść sukces w biznesie.

 

Planujesz, przygotowujesz się, ale…czy będziesz kiedyś gotowa?

Nie każdy ten sukces odnosi. Statystyki pokazują, że większość biznesów upada, że porażki to chleb powszedni start-upów, że tylko garstka szczęśliwców osiąga szczyty. Na dodatek ludowe mądrości mówią, że żeby odnieść sukces w biznesie to trzeba w jakimś magicznym „dobrym momencie” wystartować z genialnym pomysłem. Czy masz genialny pomysł? Czy to jest właśnie dobry moment? Czy może jeszcze potrzebujesz czasu, żeby przygotować się lepiej?

 

czy jestes gotowa na sukces w biznesie

 

Przygotowanie do drogi

 

Prowadzenie firmy może być wspaniałą przygodą. To trochę jak podróż w nieznane. Wyobrażasz sobie jak będzie wyglądał hotel, do którego wybierasz się na urlop, planujesz jakie miejsca odwiedzisz, zakładasz co będziesz robić każdego dnia. Teoretycznie wiesz, co może Cię spotkać, a w praktyce wszystko dzieje się zupełnie inaczej. Hotel niby ten sam, co na zdjęciach okazuje się zupełnie inny w rzeczywistości, pogoda płata figle, poznajesz fajnych ludzi i nagle zmieniasz plany. Tak samo jest w biznesie. Zaczynasz i wydaje Ci się, że będzie jakoś, a potem wszystko jest inaczej.

A kiedy wydaje Ci się, że wiesz jak będzie  (albo jak może być), wydaje Ci się, że wiesz jak się przygotować. Dlatego pakujesz walizkę, a w niej… oprócz zestawu ubrań (uwzględniającego najcięższe warunki klimatyczne i szybko zmieniające się trendy w modzie), apteczki (zaopatrzonej także w coś na wypadek epidemii trądu i czarnej ospy), zestawu do szycia (ale takiego, przy pomocy którego uszyjesz zarówno suknię balową, jak i mundury dla całej armii), zestawu śrubokrętów (bo przecież może akurat coś się zepsuje) masz jeszcze całą masę równie „niezbędnych”  sprzętów „na czarną godzinę”.

Wymyślasz coraz to nowe scenaruisze i przygotowujesz się na nie wszystkie. Super!

Ale kiedy zatracisz się w takich przygotowaniach, może się okazać, że całkowicie zrujnujesz sobie wspaniałą podróż.

Dokładnie tak samo robisz z biznesem.

Przygotowujesz się za bardzo. Dobrze jest mieć plan B. Bardzo polecam rozważyć możliwe przeszkody i zagrożenia i zawczasu przygotować sobie na nie jakieś sposoby. Ale kiedy tworzenie czarnych scenariuszy i planów awaryjnych powstrzymuje Cię przed działaniem…to znaczy, że przesadzasz.

Bo nawet, kiedy przygotujesz sobie najwspanialszy plan, nigdy nie będziesz w 100% przygotowana. Życia płata figle i zwykle pisze całkiem inny scenariusz, niż możemy założyć. Dlatego dobrze jest czasem przestać się przygotowywać, zabrać ze sobą tylko to co naprawdę niezbędne i ruszyć w tą podróż.

 

Działanie

 

Nigdy nie będziesz w 100% gotowa. Naucz się działać, mimo, że nie jesteś gotowa. W trakcie wycieczki skompletujesz niezbędny sprzęt i będziesz na bieżąco reagować na zmiany, które zajdą. I nie odbieraj sobie przyjemność w tej podróży. Pamiętaj, że nie chodzi tylko o to, żeby dotrzeć na miejsce, ale też o to, żeby mieć z tego przyjemność.

I działanie nawet wtedy, kiedy wydaje Ci się, że nie jesteś całkiem gotowa daje Ci ogromną przewagę. Działanie samo w sobie już stawia Cię o krok przed tymi, którzy tylko się przygotowują.

Odpuść sobie perfekcjonizm.

Ważne, żebyś dała sobie pozwolenie na popełnianie błędów, bo wtedy działanie i błędy, które popełniasz pozwalają Ci wyciągać wnioski i uczyć się nowych rzeczy. Każdy popełniony błąd przybliża Cię do celu znacznie szybciej niż gdyby od razu Ci się udało. Ale tylko pod warunkiem, że go zaakceptujesz i nie potraktujesz jako porażki.

Każdy błąd stawia Cię o kolejny krok przed tymi, którym się udało, ale nie do końca wiedzą, jak to zrobili. W razie problemów Ty będziesz już miała wiedzę, a oni będą zaskoczeni i będą musieli zaczynać od zera.

 

Monitorowanie

 

Kolejną ważną rzeczą w naszej podróży jest monitorowanie. Musimy od czasu do czasu sprawdzać, czy idziemy w dobrą stronę. W biznesie to ogromnie ważne, ponieważ rynek zmienia się szybko, świat wokół jest niezmiernie dynamiczny, musimy szybko i dobrze reagować na te zmiany. Sukces w biznesie nie jest kwestią przypadku ani ślepego parcia naprzód, tylko dobrego strategicznego planowania i  rozsądnego dostosowywania swoich działań do aktualnych warunków i możliwości.

Dlatego działaj, mimo że nie jesteś w 100% gotowa, pozwól sobie na błędy i sprawdzaj, czy Twoja strategia prowadzi Cię tam, dokąd chcesz. I pamiętaj, żeby dobrze się przy tym bawić!

 


Dziękuję, że znalazłaś czas na przeczytanie tego artykułu. Mam nadzieję, że działasz.

Jeśli zechcesz podzielić się swoimi wnioskami w komentarzu, będzie mi bardzo miło.

 

 


BIZNES KOBIECYM OKIEM GRUPA