studia humanistyczne
fot. pixabay.com

Dla wielu osób studia humanistyczne to synonim bezrobocia. Na szczęście, prawda jest nieco inna. W zawodzie związanym z humanistyką pracować może wiele osób, które ukończyły te studia. Zobacz, jakie są plusy studiów humanistycznych. Zapraszamy do lektury.

Możliwość wszechstronnego rozwoju

Na studiach humanistycznych porusza się zagadnienia nie tylko z jednej, wąskiej dziedziny, ale z wielu obszarów wiedzy. Dlatego, jeżeli zależy Ci na wszechstronnym rozwoju i chcesz nauczyć się czegoś nie tylko z obszaru literatury, ale również kultury, psychologii, socjologii czy historii, koniecznie wybierz się na tego typu studia. Z pewnością poszerzą Twoje horyzonty.

Będziesz mieć szansę analizy problemu z wielu perspektyw: literaturoznawczej, psychologicznej, socjologicznej czy historycznej. Takie całościowe spojrzenie na wiele aspektów życia wzbogaci Twój umysł. Ty sam w codziennym życiu będziesz umiał wznieść się na meta poziom, czyli być ponad problemami i samodzielnie je rozwiązywać.

Dowiedz się także: Metody negocjacyjne – jakie są najpopularniejsze?

Nowi ciekawi ludzie

Wbrew obiegowym opiniom na studiach humanistycznych nie pojawiają się ci, którym brakło punktów na studia techniczne, ale prawdziwi pasjonaci. Jeżeli więc chcesz dołączyć do tego grona i mieć możliwość wymieniania swoich opinii z ludźmi o podobnym spojrzeniu na życie, nie wahaj się.

Co więcej, w ten sposób poznane osoby mogą okazać się nie tylko Twoimi najlepszymi przyjaciółmi, ale też partnerami biznesowymi, gdy na przykład zapragniesz założyć własną firmę. Podobno na studia nie idzie się tylko dlatego, by zdobywać wiedzę, ale przede wszystkim po to, by znajdować i poznawać osoby z podobnymi zainteresowaniami jak nasze. Dlatego jeżeli interesuje Cię coś z dziedziny nauk humanistycznych, powinieneś poszukać ludzi podobnych do siebie i w ich towarzystwie harmonijnie się rozwijać.

Polecamy także: Konkurs czy loteria – co lepiej przeprowadzić w social mediach?

Szansa na rozwijanie swoich talentów

Zawsze świetnie pisałeś? Uwielbiasz literaturę? Interesujesz się kulturą? Jeżeli przynajmniej na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco to oznacza, że możesz rozpocząć swoją przygodę ze studiami humanistycznymi. Podczas zajęć na studiach humanistycznych wielu pasjonatów tego typu nauk, przekaże Ci niezbędną wiedzę, dzięki której z pasją będziesz mógł rozwijać swoje talenty. Być może praca marzeń z dzieciństwa będzie powiązana z tymi studiami. Kto wie, być może dzięki takiej nauce odkryjesz w sobie nowe umiejętności i pasje?

studia humanistyczne
fot. pixabay.com

Polecamy: Studia – pomysł dobry w każdym wieku?

Rozwiniesz kompetencje miękkie

Kompetencje miękkie, jak pisaliśmy w innych artykułach, są obecnie jednymi z najbardziej cenionych umiejętności na rynku pracy. Dlatego jeżeli chcesz rozwijać się w różnych branżach i umieć współpracować z ludźmi, studia humanistyczne przygotują Cię do tego. Dzięki studiom humanistycznym nauczysz się negocjować, mówić w sposób zrozumiały o swoich potrzebach, a także zdobędziesz umiejętność zarządzania sobą i innymi w czasie. Na te ważne umiejętności bardzo zwracają uwagę pracodawcy podczas rozmów o pracę.

Studia humanistyczne jako drugi kierunek studiów

Wcale jeden kierunek nie musi być tym jedynym. Dlatego jeżeli masz ochotę dalej się rozwijać albo po prostu interesujesz się literaturą koniecznie wróć na uczelnię i spełnij swoje młodzieńcze marzenia. Mając stałą pracę możesz rozpocząć takie studia w trybie niestacjonarnym. Wiele uczelni daje także możliwość studiowania w formie zdalnej. Uczysz się więc przez Internet nie ponosząc z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów, oprócz oczywiście opłaty za studia. Wiedza zdobyta na studiach humanistycznych przyda Ci się w różnych rodzajach prac, dlatego możesz realizować się zawodowo wykorzystując do tego kapitał, który już posiadasz. To także sposób na to jak się przebranżowić.

Czytaj również: Analiza SWOT przedsiębiorstwa – podstawowe informacje

studia humanistyczne
fot. pixabay.com
Studia humanistyczne dla niezdecydowanych?

Szukasz pomysłu na siebie? Studia humanistyczne mogą być pięknym początkiem czegoś nowego, ale mogą także okazać się udręką, z którą będziesz się zmagać przez kolejne kilka lat. Wybór takiego profilu studiów zawsze powinien być przemyślaną decyzją. Nie powinien być czymś przypadkowym, ale odpowiedzialnym wyborem. Pamiętaj, to Ty, a nie Twoja rodzina będziesz nosił brzemię swoich decyzji przez dalsze lata życia. Wybieraj rozważnie i ciesz się z podjętych decyzji.

Dowiedz się więcej: Nietrafione studia czyli dlaczego nie możesz znaleźć pracy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here