Podjąłeś już decyzję o tym, by odejść z pracy. Złożyłeś wypowiedzenie. Wobec tego sprawdź jaki okres wypowiedzenia Ci przysługuje.
Odliczanie czas zacząć – czyli ile jeszcze popracujesz po złożeniu wypowiedzenia?
Rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia należy do najpopularniejszych sposobów pożegnania się z dawnym pracodawcą. To, ile czasu będziesz musiał jeszcze pracować w starej firmie, zależy przede wszystkim od przepracowanego okresu. Innym niezwykle ważnym czynnikiem, który może znacząco skrócić ten czas, są przysługujące Ci dni urlopowe. Dodatkowo pracodawca może Cię zwolnić z wykonywania Twoich zadań na czas wypowiedzenia.
Czytaj także: Prawa kobiet w ciąży – sprawdź teraz
W teorii sprawa jest niezwykle prosta. Jeżeli miałeś zatrudnienie na czas określony lub zatrudnienie na czas nieokreślony to w sytuacji, gdy byłeś zatrudniony mniej niż 6 miesięcy okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. W przypadku przepracowania przez Ciebie co najmniej 6 miesięcy ten czas wydłuża się do 1 miesiąca. Natomiast osobom, które były zatrudnione przez co najmniej 3 lata, przysługuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia.
Polecamy: Jak oszczędzać? Te sposoby Ci w tym pomogą
W nieco innym położeniu znajdują się osoby posiadające umowę na okres próbny. Jeżeli taka umowa jest zawarta na mniej niż 2 tygodnie, okres wypowiedzenia to 3 dni robocze. W przypadku umowy zawartej na co najmniej 2 tygodnie, wypowiedzenie wynosi tydzień. Umowa zawarta na 3 miesiące objęta jest okresem wypowiedzenia wynoszącym 2 tygodnie.
Zobacz więcej: Jak odejść z pracy z klasą?
Kiedy rozpoczyna się bieg wypowiedzenia?
Inaczej liczy się bieg wypowiedzenia dla okresu wypowiedzenia liczonego w dniach, inaczej dla okresu wskazanego w tygodniach, jeszcze w odmienny sposób dla okresu liczonego w miesiącach.
Jeżeli przykładowo zawarliśmy umowę na mniej niż 2 tygodnie i okres naszego wypowiedzenia to 3 dni robocze, to bieg wypowiedzenia rozpoczyna się następnego dnia po złożeniu wypowiedzenia.
Czytaj więcej: Work life balance – jak łączyć życie prywatne z pracą?
Natomiast w przypadku, gdy mówimy o okresie wypowiedzenia liczonego w tygodniach, bieg takiego wypowiedzenia rozpoczyna się w pierwszą niedzielę po złożeniu wypowiedzenia, a kończy się w sobotę.
Warto przeczytać: Dyskryminacja pracownika a prawo
Zgodnie z przepisami bieg wypowiedzenia wyrażonego w miesiącach rozpoczyna się pierwszego dnia miesiąca, który następuje po miesiącu złożenia wypowiedzenia. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy miesiąc ma 28, 29, 30 czy 31 dni. Pamiętajmy, że w każdym wypadku okres wypowiedzenia liczony w miesiącach kończy się z ostatnim dniem miesiąca. Nie ma tu znaczenia, czy wypowiedzenie złożyłeś na początku, czy na końcu miesiąca, ponieważ zgodnie z zasadą okres ten liczy się od początku kolejnego miesiąca. Od Ciebie zależy, czy wolisz powiadomić pracodawcę wcześniej czy później o swoim odejściu.
Polecamy również: Jak odnieść sukces w biznesie?
Jak obliczyć okres zatrudnienia i określić okres wypowiedzenia?
Sprawą, która wzbudza wiele trudności jest określenie ile wynosi okres zatrudnienia u pracodawcy. Należy pamiętać, że do okresu zatrudnienia należy wliczyć również okres wypowiedzenia. Ten czas, a nie moment złożenia wypowiedzenia będzie kryterium, na podstawie którego ustalisz prawidłowy okres wypowiedzenia.
Czytaj również: Prawa i obowiązki pracownika podczas pandemii
Na przykład: Pracownik firmy X, w której pracował od 1 sierpnia 2020 roku złożył wypowiedzenie 20 stycznia 2021 roku. Teoretycznie więc minęło mniej niż 6 miesięcy pracy. Sądził, że jego okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie. Jednak po doliczeniu tych dwóch tygodni (ze względu na to, że okres wypowiedzenia liczy się również do stażu pracy) ostateczny czas pracy w firmie X przekroczył 6 miesięcy. Pracownik podlega więc miesięcznemu okresowi wypowiedzenia.
Polecamy: Praca zdalna – jak ją zorganizować?
Urlop na wypowiedzeniu
Kwestią sporną jest również pozostałe dni urlopowe. Można je odebrać na dwa sposoby. Po prostu możesz wziąć urlop. Jeżeli pracodawca nie wyrazi na niego zgody – ma obowiązek wypłacić Ci za niewykorzystane dni urlopowe ekwiwalent urlopowy.
Co więcej, pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu. Bardzo ciekawym przypadkiem przewidzianym przez kodeks pracy jest przejęcie pracownika z urlopem.
Czytaj także: Ile dni urlopu mi przysługuje?
Należy jednak pamiętać, że ta wyjątkowa sytuacja, aby zaistniała muszą być łącznie spełnione trzy przesłanki. Po pierwsze, kolejna umowa, na którą „przechodzą” dni urlopowe musi być zawarta z tym samym pracodawcą. Strony muszą zawrzeć porozumienie, że godzą się na przeniesienie dni urlopowych. Kolejna umowa o pracę musi nastąpić bezpośrednio po rozwiązaniu starej umowy.