praca zdalna
fot. pixabay.com

Pandemia koronawirusa wymusiła na wielu z nas przejście z trybu stacjonarnego na pracę zdalną. Niektórzy się cieszą z takiego stanu rzeczy, inni natomiast bardzo się smucą. Jest to wielu niezdecydowanych, którym praca zdalna jest obojętna, ale z chęcią wróciliby już do swoich biur i zakładów pracy. Ileż przecież można siedzieć w jednym pokoju czy nawet jednym mieszkaniu z rozbrykanymi dzieciakami, które również siedzą na zdalnym czy z mężem bądź żoną pracującymi także zdalnie. Jak skupić się w tym zamieszaniu? Podpowiadamy.

Praca zdalna – wady i zalety

Przejście na pracę zdalną to dla wielu osób spore wyzwanie. Trzeba umieć się zdyscyplinować. Narzucić pewien harmonogram dnia, którego będziemy się trzymali, a przede wszystkim uważać na wszelkiego rodzaju rozpraszacze odciągające nas od naszych obowiązków zawodowych i pracy. Z drugiej strony praca zdalna sprzyja uzależnieniu się od pracy, a także przepracowaniu. To natomiast prowadzi do wypalenia zawodowego. Czasem trzeba postawić na negocjacje z rodziną i pracodawcą, by wypracować dobry model pracy zdalnej.

Praca zdalna to nie tylko wyrzeczenia, ale pewien komfort, którego nie daje praca w trybie stacjonarnym. Nie musimy wychodzić z domu i pokonywać drogi do pracy. W ten sposób oszczędzamy nie tylko czas jaki poświęcilibyśmy na podróż do naszego biura, ale także czas związany z przygotowaniami. U pań dochodzi jeszcze malowanie czy czesanie. Nie musząc wychodzić na zewnątrz wiele osób rezygnuje z tego typu przygotowań. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie, by telefony od klientów czy szefa odbierać z łóżka w samej piżamie. Co zatem zrobić, by móc cieszyć się wygodną pracą bez wychodzenia domu?

praca zdalna
fot. pixabay.com

Polecamy: Prawa kobiet w ciąży – sprawdź teraz

Czas ucieka – praca czeka

Zanim rozpoczniesz pracę zdalną określ jej sztywne ramy. Jak przychodziłeś do biura to zazwyczaj pracowałeś w określonych godzinach. Trzymaj się ich. Ludzie na pracy zdalnej popadają często w jedną z dwóch skrajności.

Jedni przedłużają swoją pracę w nieskończoność. A to jeszcze jeden e-mail, a to jeszcze jedno zadanie. „Przecież jutro będę mieć mniej” – tłumaczą sobie takie „zostawanie po godzinach” na pracy zdalnej. Tymczasem takie jutro nigdy nie nadchodzi. Pracownicy natomiast wpędzają się w błędne koło i pracują dłużej i intensywniej niż miało to miejsce w ich zakładach pracy. Nie samą pracą żyje człowiek. Pamiętaj o tym podczas planowania dnia.

Drudzy natomiast nie mogą znaleźć sobie miejsca i przeciągają rozpoczęcie wykonywania obowiązków zawodowych. Bywa, że z łóżka śpiących wyciąga ich dopiero telefon od szefa, który pyta jak idzie realizacja zadań. Takim osobom trudno wypracować samodyscyplinę, ponieważ nikt ich nie kontroluje. Ich motywacja zwykle jest zewnętrzna, a więc angażują się w projekty dopiero wówczas gdy wiedzą, że ktoś zauważy ich starania.

Warto przeczytać: Sprawdź okres wypowiedzenia, jaki Ci przysługuje

Zarezerwuj miejsce i czas na pracę

Jak zatem zaplanować dzień, by móc cieszyć się zarówno dobrze wykonaną pracą, jak i zdrowymi relacjami z bliskimi? Musisz wymusić na sobie chociaż trochę samodyscypliny. Na początku może być trudno, ale potem wejdzie Ci w krew. Wypracuj zdrowe nawyki. Jak donoszą amerykańscy naukowcy czynność powtarzana przez 21 dni staje się nawykiem. Jeżeli jest w tym chociaż cień prawdy, to po roku izolacji spowodowanej koronawirusa, niektóre nawyki zostały już z nami na stałe.

Aby lepiej planować czas pracy kup sobie notesik lub kalendarz. Zapisuj tam najważniejsze rzeczy związane z wyzwaniami na konkretny dzień czy tydzień. Gdy uda Ci się zrealizować zadanie, skreślaj je. Pomocne są również wszelkiego rodzaju aplikacje, jak na przykład Asana.

Czytaj również: Księgowość firmy – dlaczego warto powierzyć finanse firmy księgowej?

Pracując w domu często zapominamy o tym jak ważne jest utrzymanie pewnych nawyków. Nie pozwól, by praca zdominowała Twoje życie. Dbaj o to, by nie pracować po godzinach. Ustawiaj sobie budziki, które będą Cię informowały o godzinie.

praca zdalna
fot. pixabay.com
Dbaj o równowagę między pracą a życiem

Pamiętaj o zachowaniu równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Work life balance jest bardzo ważny jeśli chcesz zachować zdrowie, a także zapał do swojej pracy.

Rób sobie przerwy pomiędzy wykonaniem kolejnych zadań. Bardzo przydatny będzie tu zwykły budzik czy telefon komórkowy z budzikiem. Alarm będzie przypominał Ci, że minęła już pora Twojej pracy czy przerwy.

Wyznacz godziny pracy i przerwy na te same pory. Dzięki temu organizmowi będzie łatwiej dostosować się do nowych warunków i wypracować nowy model zachowań. Jesteś teraz swoim własnym szefem. Działaj! Powodzenia!

O tym się mówi: Edukacja kobiety – 3 najważniejsze powody, dla których warto się rozwijać

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here