Jak rozwijać biznes pracując na etacie?

Czy to w ogóle jest możliwe?

W tym odcinku podcastu mam dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci pracować nad swoją firmą po godzinach.

Bo wiele z was jest w takiej sytuacji że dopiero myśli o rozwinięciu o założeniu swojego biznesu, lub posiada już swojej firmy, ale jest to tylko dodatkowe źródło dochodu.

Jest to odcinek przede wszystkim dla tych z was, które dopiero myślą o tym żeby założyć swoją firmę boję się jeszcze zabrać za takie przedsięwzięcie, ponieważ nie wiedzą jak to zrobić, jak znaleźć czas i jak strategicznie zabrać się za rozwijania swojej firmy tak, żeby wszystko miało ręce i nogi i żeby przyniosło oczekiwane efekty.

Własna firma wymaga od Ciebie bardzo dużo pracy, zaangażowania i bardzo często nakładów finansowych.

Kiedy pracujesz na etacie często nie masz tego czasu i zastanawiasz się, czy w ogóle jest sens zaczynać własny biznes.

Moim skromnym zdaniem warto spróbować.

W tym odcinku usłyszysz o:

 • metodzie małych kroków w rozwijaniu biznesu po godzinach
 • dlaczego potrzebne Ci wsparcie i kto będzie najlepszy we wspieraniu rozwoju Twojego biznesu
 • czy musisz robić wszystko na 100%
 • jak i po co stosować technikę pomodoro.

ja zdobyć dobrze płacących klientów w biznesie usługowymPoniżej znajdziesz notatkę wizualną do tego odcinka:

jak rozwijac biznes pracujac na etacie

jak rozwijac biznes pracujac na etacie

Jeśli podoba Ci się ten podcast – proszę zasubskrybuj go i oceń go w iTunes – pozwoli mi to dotrzeć do szerszego grona słuchaczy.

Listen to „Sprytna kobieca firma” on Spreaker.

Subskrybuj na Android

Subskrybuj w iTunes

Poniżej transkrypcja tego odcinka podcastu:

Cześć,

W tym odcinku podcastu chcę Ci trochę opowiedzieć o tym, w jaki sposób możesz rozwijać swoją firmę pracując jednocześnie na etacie. Bo wiele z Was jest w takiej sytuacji, że dopiero myśli o założeniu swojego biznesu, lub posiada już swoje firmy, ale jest to dodatkowe źródło dochodu.

Jest to odcinek przede wszystkim dla tych z Was, które dopiero myślą o tym żeby założyć swoją firmę, boją się jeszcze zabrać za takie przedsięwzięcie, albo nie wiedzą jak to zrobić, jak znaleźć czas i jak strategicznie zabrać się za rozwijanie swojej firmy, tak żeby wszystko miało ręce i nogi i żeby przyniosło oczekiwane efekty.

W tym odcinku chcę Ci dać kilka wskazówek, które moim zdaniem stanowią podstawę rozwijania biznesu, w momencie kiedy pracujesz na etacie.

Ponieważ własna firma to jest coś takiego, co wymaga od Ciebie bardzo dużo pracy, bardzo dużo zaangażowania i pewnych nakładów finansowych, a kiedy pracujesz na etacie często nie masz czasu i często zastanawiasz się nad tym czy w ogóle jest sens zaczynać własny biznes.

Moim skromnym zdaniem warto spróbować.

Ja jestem w takiej samej sytuacji, co prawda nie pracuję na etacie, natomiast w momencie nagrywania tego podcastu pracuję na kontrakcie, który różni się tylko formą zatrudnienia i tym, że mogę pracować w domu i decydować o tym ile i kiedy pracuję. Jeśli pracujesz na etacie najprawdopodobniej nie masz takiej możliwości ale myślę, że wskazówki które Ci tutaj podam, pomogą Ci również w rozwijaniu biznesu kiedy pracujesz na etacie.

Po pierwsze, musisz lubić to co robisz, ponieważ na pewno pojawią się gorsze dni i na pewno pojawią się takie dni kiedy będziesz miała wszystkiego dosyć i kiedy uznasz, że po prostu nie ma sensu i że czas najwyższy to rzucić i odpuścić.

Dlatego jeśli robisz coś co naprawdę uwielbiasz, masz większą szansę, żeby przetrwać te momenty, bo wtedy powiesz sobie: okej ale i tak bym to robiła, nawet jeśli nie przynosi mi to dochodów, jeśli nie przynosi mi to oczekiwanych rezultatów, ja i tak to lubię robić i sprawia mi to frajdę.

I oczywiście będą takie dni, kiedy będziesz wykończona, kiedy będziesz miała wszystkiego dosyć. Każdy tego doświadcza, natomiast jeśli uwielbiasz to co robisz, w momencie kiedy się wyśpisz i wypoczniesz, znowu wróci Ci ochota żeby zacząć od nowa.

Po drugie, musisz stworzyć realny plan działania, to znaczy ja sugeruję żebyś stworzyła sobie wizję tego, co chciałabyś ostatecznie osiągnąć.

Ponieważ, jeśli nie wiesz do czego zmierzasz, bardzo trudno będzie Ci nie tylko tam dojść, ale też a może przede wszystkim możesz nie zauważyć, że już osiągnęłaś to co planowałaś.

Możesz nie zauważyć, że już jesteś tam gdzie chciałaś być. Nasze cele bardzo często się zmieniają, ewoluują w czasie, natomiast dobrze by było, żebyś wiedziała do czego dążysz, ponieważ będziesz w stanie to monitorować, a takie monitorowanie daje Ci największą motywację do dalszych działań, ponieważ to efekty, które widzimy są najbardziej motywujące.

Kiedy masz już wizję, musisz przekuć ją w realny plan działania, to znaczy nie stawiaj sobie poprzeczki zbyt wysoko, nie zakładaj że w ciągu trzech miesięcy rozwiniesz dobrze prosperującą firmę pracując jednocześnie na etacie i wychowując czwórkę dzieci.

Nie stawiaj sobie zbyt, dużych wymagań jeśli chodzi o taki dodatkowy biznes, który jest tylko uzupełnieniem twojego etatu. Nie stawiaj sobie nierealnych oczekiwań, nie planuj że będziesz pracować nad biznesem 8 godzin dziennie, gdyż bardzo szybko okaże się, że ten plan był niemożliwy do zrealizowania, ewentualnie realizujesz go tylko przez 3 dni a potem przemęczona, wypalona i wypompowana rzucasz to wszystko w kąt i nic z tego nie wychodzi. Twój plan musi być realny, twój plan musi być strategią, którą ty będziesz pomału krok po kroku realizowała.

Ustal sobie godziny, w których będziesz pracować nad swoim biznesem, ustaw sobie, że powiedzmy codziennie przez godzinę, albo przez 2 będziesz pracowała nad rozwojem swojej firmy.

Dobrze by było, jeśli masz czas w tym czasie inne obowiązki, obowiązki domowe, wychowujesz dzieci, żebyś poprosiła kogoś o pomoc, żebyś znalazła kogoś, kto Cię w tym czasie z tych obowiązków wyręczy, tak samo jak gdybyś była w tym momencie w pracy.

To jest bardzo ważne, ponieważ jeśli nie uzgodnisz z rodziną tego, że Ty zajmujesz się teraz swoim biznesem i że to jest dla ciebie ważne żebyś miała tą godzinę lub dwie na swoją dodatkową pracę, to może się okazać, że będziesz odkładać w nieskończoność rozwijanie swojej firmy, ponieważ po prostu będzie tyle innych dodatkowych spraw, które na ten moment będą ważniejsze i będziesz chciała poświęcić swój czas na spełnianie marzeń innych ludzi i na zaspokajanie potrzeb innych osób w twoim otoczeniu.

To jest normalne.

My kobiety mamy tak, że my chcemy najpierw zadbać o wszystkich innych, a później nasze marzenia zostawiamy na tak zwane kiedyś. Zachęcam cię żebyś tego nie robiła, żebyś wygospodarowania w ciągu dnia godzinkę lub dwie, to naprawdę jest dużo czasu jeśli patrzeć na to z perspektywy roku i żebyś przez tą godzinkę lub dwie naprawdę sumiennie pracowała nad tym co chcesz osiągnąć.

Kolejną wskazówką jest stosowanie metody małych kroków.

Ja cały swój biznes online rozwijałam właśnie tym sposobem.

Starałam się codziennie, każdego dnia, mimo że miałam mnóstwo innych obowiązków, zrobić cokolwiek małego dla rozwoju mojego bloga i dla rozwoju moich kursów.

Chociażby to miało być coś tak małego, jak to szukanie osoby do współpracy, albo przeczytanie jakiegoś artykułu, o którym wiedziałam, że muszę przeczytać, żeby uzupełnić swoją wiedzę. Każdy z tych elementów traktowałam jako odhaczone zadanie to znaczy, jako zrealizowanie, jeden mały krok.

Bywały takie dni, kiedy siadałam do pisania artykułów na bloga I miałam akurat flow i pisałam 3, 4 artykuły w ciągu jednego dnia i one były naprawdę super.

A bywały takie dni, kiedy znalezienie zdjęcia do wpisu blogowego wydawało się niemożliwe i poświęcałam na to dwie godziny i to było wszystko co zrobiłam danego dnia. I przygotuj się na to, że u Ciebie będzie tak samo, że będziesz miała dni, kiedy będzie wszystko szło gładko i będziesz naprawdę widziała efekty swojej pracy, ale będą też takie dni, kiedy będzie Ci się ciężko do czegokolwiek w ogóle zabrać i nie będziesz widziała efektów, będziesz się męczyć, natomiast postaraj się, żeby codziennie zrobić coś, mimo że nie masz dnia, mimo, że nie masz ochoty. Zrób coś małego i zobaczysz jak w ciągu dłuższego czasu te małe kroki sumują się i będziesz widziała realne efekty.

Kolejną wskazówką, którą chcę Ci dać jeśli rozwijasz biznes po godzinach pracy jest to, żebyś pozbyła się perfekcjonizmu. Perfekcjonizm w ogóle nie służy niczemu dobremu, ponieważ najczęściej blokuje nas przed podjęciem działań, ponieważ boimy się, że nie zrobimy czegoś idealnie i nie chcemy w ogóle zaczynać.

Natomiast w przypadku, kiedy rozwijasz swoją firmę po godzinach pracy, ten perfekcjonizm w ogóle gwarantuję Ci porażkę, ponieważ masz mało czasu nie jesteś w stanie robić wszystkiego idealnie i musisz założyć, że wszystko będzie zrobione powiedzmy na 80% i te 80% w zupełności wystarczy.

Masz szansę na rozwinięcie swojego biznesu po godzinach pracy, tylko i wyłącznie wtedy, kiedy skoncentrujesz się na tym co naprawdę jest najważniejsze, kiedy nie będziesz rozdrabniać się na niepotrzebne tematy, kiedy nie będziesz zajmować się pierdółkami, które do niczego nie prowadzą a tylko zajmują czas, marnuję twoją energię i sprawiają, że coraz mniej Ci się chce, bo coraz mniej widzisz efekty. Dlatego pozbądź się perfekcjonizmu, jeśli naprawdę chcesz zrobić coś dodatkowo do swojego etatu.

Kolejny punkt, do którego chcę ćię namówić , to znajdź wsparcie, ponieważ najczęściej jest tak, że rodzina jednak nas nie wspiera, rodzina uważa, że albo nie mamy szans na jakiś sukces w biznesie, albo że to co robimy jest głupie, albo jest bez sensu, albo przecież i tak Ci się nie uda, bo mało osób ma taką naprawdę wspierającą rodzinę, która w nas wierzy, która nam pomoże, która robi wszystko żebyśmy osiągnęły sukces.

Rodzina nas bardzo chroni przed sukcesem i często to nie wynika ze złej woli, tylko raczej z tego, że boją się o nas, że nie chcą żebyśmy narażały się na coś z czym sobie możemy nie poradzić i bardzo często dla własnej rodziny, my nie jesteśmy autorytetem. Dlatego, jeśli szukasz wsparcia, niekoniecznie w rodzinie,

Dobrym wsparciem będzie, albo mentor, czyli ktoś, kto może Cię uczyć, może Ci doradzać jak rozwijać firmę, albo ktoś, kto robi coś podobnego. W dzisiejszych czasach masz naprawdę mnóstwo możliwości znalezienia takich osób, które będą Cie wspierały. Na przykład w grupach na Facebooku. To może być zupełnie obca osoba. T

o może być ktoś, kto robi coś podobnego, z kim się dogadasz i będziecie wzajemnie się motywować i wspierać w takich momentach, kiedy po prostu nie będzie Ci się chciało.

Bo kiedy przestaniesz wierzyć, że to co robisz ma sens, albo będziesz miała jakikolwiek moment, w którym poczujesz, że wszystko idzie nie tak. Taka osoba jest bardzo i to bardzo potrzebna. Ja mam szczęście mieć takie wsparcie od początku rozwoju mojego bloga I uważam, że tylko i wyłącznie dzięki temu jestem dzisiaj tu gdzie jestem, ponieważ momentów zwątpienia zdarzyło mi się tyle, że w życiu nie przypuszczałam, że mogłabym sobie z tyloma chwilami zwątpienia właśnie poradzić. I prawdopodobnie nie poradziłabym sobie sama, gdyby nie wsparcie kogoś, kto mnie motywuje, kto mi dodaje siły i mówi, żeby jednak mimo wszystko próbować dalej.

Jeśli rozwijasz firmę po godzinach pracy, skup się na tym, co jest najważniejsze, bo kiedy zaczniesz się rozdrabniać, już o tym wspominałam, to po prostu utkniesz w martwym punkcie, nie będziesz widziała efektów, nie będziesz wiedziała jak iść dalej j to prowadzi tylko i wyłącznie do zniechęcenia i do tego, żeby odłożyć wszystko na tak zwane kiedyś.

Skup się na tym co najbardziej posuwa Twój biznes do przodu, co najbardziej przyspiesza osiągnięcie Twoich efektów. Testuj. Testuj kolejne rozwiązania. Nie traktuj porażki jako czegoś co jest złe i co jest negatywne, przede wszystkim naucz się wyciągać wnioski i naucz się traktować wszystko co się dzieje w Twoim biznesie jako lekcje.

Jeśli Ty traktujesz wszystko co się wydarza w Twojej firmie jako test, jako sprawdzian, to dużo łatwiej Ci zaakceptować i poradzić sobie na przykład z odrzuceniem, na przykład z tym, że ktoś wypisuje się z twojego newslettera, albo że ktoś napisze ci jakąś negatywną opinię.

Traktuj to wszystko jako lekcje, wyciągaj wnioski i nie bierz tego do siebie i przede wszystkim, pamiętaj o tym, że jeżeli rozwijasz swój biznes pracując jednocześnie na etacie, masz jakby taką poduszkę bezpieczeństwa, więc daj sobie czas na sprawdzenie.

Nie staraj się zrobić czegoś w miesiąc, dwa, w pół roku.

Prowadzenie swojej firmy, to nie jest sprint, to jest maraton. I kiedy masz tego czasu znacznie mniej niż inni, ponieważ oprócz tego, że rozwijasz firmę pracujesz jeszcze na etacie, postaraj się dać sobie czas na sprawdzenie, na przetestowanie czy Twój pomysł się przyjął, na to żeby uczyć się nowych rzeczy i żeby wprowadzać je małymi krokami.

Jeśli masz pracę, która zapewni Ci utrzymanie, nie musisz od razu zarabiać nie wiadomo ile w swoim biznesie. Możesz uczyć się, możesz zwiększać swoje zyski z miesiąca na miesiąc, natomiast nie musisz się stresować, że nie będziesz miała za co żyć, jeśli w danym miesiącu nie znajdziesz nowego klienta. Dlatego możesz rozwijać się wolniej, ale zadbaj o to, żeby robić to systematycznie i na koniec staraj się być bardziej produktywna to znaczy, wykorzystaj czas, którego i tak masz przecież mało na to, żeby składać ten swój biznes z kolejnych małych klocuszków i kolejnych małych elementów.

Na przykład kiedy czekasz w kolejce do lekarza, albo kiedy jesteś na może niekoniecznie nudnym zebraniu, ale czasami jest tak, że ktoś się spóźni, że masz dodatkowe pół godziny, które normalnie to by zmarnowane. Wykorzystaj te pół godziny na to, żeby zaplanować co zrobisz w tym tygodniu, żeby zadzwonić do jakiegoś klienta, żeby znaleźć jakąś nową inspirację. Zapisuj sobie wszystko, ponieważ kiedy masz mniej czasu na prowadzenie biznesu takie 15 minutowe, czy półgodzinne momenty, takie dodatkowo jakby zdobyte w ciągu dnia chwile, które wykorzystasz na to, żeby swoją firmę rozwijać bardzo dużo wniosą do Twojego biznesu. Dlatego kiedy masz 15 minut, usiądź, planuj, zapisuj, wykorzystaj te 15 minut jak najlepiej.

Możesz też posłuchać podcastów, kiedy jedziesz do pracy, lub kiedy idziesz z psem na spacer, możesz się nauczyć czegoś nowego, możesz się zainspirować. Staraj się maksymalnie wykorzystać czas, który masz. Każdy z nas ma tylko 24 godziny i są osoby które w te 24 godziny są w stanie zrobić naprawdę dużo, dzięki temu że sprytnie wykorzystują każdą chwilę, natomiast są osoby, które ten czas marnują, czekają na dobry moment, czekają aż będą miały wolne 4 czy 5 godzin, żeby usiąść do pracy nad swoim biznesem.

Jeśli pracujesz na etacie nie masz na to czasu, nie masz na to też często energii, znajdujesz w ciągu dnia krótkie okresy w czasie, których powinnaś maksymalnie skupić się na tym, co możesz nowego wnieść do twojego biznesu. I chciałam na koniec polecić Ci technikę Pomodoro.

Jeśli oni nie słyszałaś, pisałam o niej w artykule „Jak pracować w domu”.

Technika Pomodoro polega na tym, że nastawiasz sobie minutnik na 25 minut i w czasie tych 25 minut skupiasz się tylko i wyłącznie na jednym zadaniu z twojej listy. Wypróbuj, zastosuj i zobaczysz jak ogromnie dużo można zrobić w ciągu 25 minut. Po 25 minutach koniecznie robisz 5 minut przerwy i możesz przejść do następnego zadania, to jest niezwykle skuteczna metoda, kiedy masz mało czasu i kiedy musisz szybko coś zrealizować. W przypadku pracy na etacie i rozwijania swojego biznesu po godzinach, będzie idealna. Daj mi koniecznie znać w komentarzu na blogu, jak Ci idzie praca z techniką Pomodoro. Może też wykorzystasz inne wskazówki z mojego artykułu, dość obszernego, na temat tego „Jak pracować w domu”, podczas pracy nad swoją firmą nad rozwijaniem swojego biznesu po godzinach.

Dagna Banaś

Jestem chyba jedyną lekarką, która bloguje i nagrywa podcast o biznesie dla kobiet.

Połączenie wiedzy medycznej i zainteresowania marketingiem sprawiło, że wprowadzam do świata kobiecych biznesów temat neuromarketingu i uczę jak docierać bezpośrednio do mózgu (i serca) Twojego klienta.

View all posts

4 komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Dagna, dziękuję Ci bardzo! Wiedziałam, ze nie dam rady w pełni zająć się rozwijaniem mojego biznesu, gdy zaczynam nową pracę i jeszcze mam małe dziecko. Ale tak sobie myślałam, że może uda się stopniowo testować pomysły i powoli wprowadzać w życie to, co sobie umaiłam. Twój podcast znalazłam w idealnym czasie! Podałaś świetne wskazówki! Od jutra stawiam pierwszy mały kroczek. A właściwie dziś postawiłam, bo wyrysowałam sobie notatkę wizualną i zawieszam ją na widoku na lodówce!

  • To ja dziękuję za ten komentarz Iza, bo właśnie mam ogromny kryzys związany z moim biznesem. W takich momentach, kiedy dostaję informację, że to co robię ma dla kogoś sens – wraca energia i ochota, żeby działać dalej 🙂
   Za Ciebie oczywiście trzymam ogromne kciuki!
   Powodzenia!

  • 🙂 Super! Działaj! Nigdzie się nie spiesz, każda z nas ma swoje tempo i takie jest najlepsze!

Zapisz się na newsletter – dostaniesz ode mnie coś fajnego – ebooka „Co koniecznie musisz mieć na stronie internetowej” oraz 10-dniowe Biznesowe Inspiracje

zarabiaj na pisaniu

zBLOGowani.pl