Od ponad roku – ze względu na pandemię koronawirusa – praca i nauka odbywają się zdalnie. Poznaj plusy nauki zdalnej i dowiedz się, dlaczego jest to o wiele wygodniejsza forma niż nauka stacjonarna. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, bo to dość istotna kwestia z punktu widzenia całego społeczeństwa.
Edukacja zdalna – właściwie dlaczego?
Kiedy w 2020 roku w marcu polski rząd wprowadził obowiązek edukacji zdalnej, myśleliśmy, że potrwa to tylko chwilę. Czas zweryfikował, jak bardzo się myliliśmy. Wcześniej przed pandemią wielokrotnie na różnych lekcjach czy wykładach, uczniowie i studenci dowiadywali się na temat tego, że na przykład w czasie wojny dzieci nie chodziły do szkoły lub, że prowadzone były tajne komplety, czyli tajne nauczanie.
Pandemia koronawirusa sprawiła, że i my musimy liczyć się z konsekwencjami nauki zdalnej. My dziś przyjrzymy się bliżej plusom, które wynikają z edukacji zdalnej, a pominiemy minusy nauki zdalnej, które oczywiście również istnieją. Podejmujemy ten temat w naszym innym artykule, do którego lektury serdecznie zapraszamy. Jak wiadomo, kij ma dwa końce. My podpatrujemy pierwszy z nich.
Czytaj również: Mity o mowie ciała
Nie musisz wstawać wcześniej
Nie musisz wstawać wcześniej do szkoły. Możesz spać praktycznie do rozpoczęcia zajęć. Co więcej, nauka zdalna sprzyja także siedzeniu w trakcie lekcji czy wykładów w łóżku. Ach, jakie to wygodne. Często w marzeniach niejedno dziecko powtarzało sobie, że wspaniale by było nie chodzić do szkoły albo, żeby szkoła mogła przyjść do nas. Kiedyś byśmy sobie pozazdrościli.
Teraz już niekoniecznie, ale przecież kto lubi wcześnie wstawać. Lepiej przecież włączyć tylko komputer i udawać, że słuchamy, co mówi wykładowca czy nauczyciel. A my w tym czasie możemy się relaksować, leżąc na własnym wygodnym łóżku. Kamery i tak są wyłączone, więc nikt się nie dowie o tym, co robimy. Byleby tylko nie zasnąć i nie dać się przyłapać nauczycielowi, który niespodziewanie nas wywoła, podczas gdy my wyciszymy lekcję, by pospać.
Polecamy: Coworking, biuro czy dom – gdzie najlepiej pracować?
Nie musisz wydawać pieniędzy na komunikację miejską
Kilka stów z pewnością zostało już w niejednej kieszeni od kiedy w marcu 2020 roku postanowiono o tym, by pozamykać wszystkie szkoły i uczelnie. Sytuacja epidemiczna w kraju sprzyja więc oszczędnościom. Zaoszczędzone na dojazdach pieniądze możesz spożytkować w inny sposób. Marzą Ci się wakacje? Niestety, chyba jeszcze nie w tym roku.
Dodatkowe oszczędności możesz znaleźć w tym, że nie wydajesz pieniędzy na kawę czy czekoladę z automatu ani nie korzystasz ze szkolnego sklepiku, co również może przełożyć się na utrzymanie lepszej sylwetki.
Plusy nauki zdalnej, czyli: „Proszę Pani, nie dosłyszałem pytania”
Jeśli czegoś nie wiesz, zawsze możesz wytłumaczyć się słabym łączem internetowym. W tym czasie masz zawsze możliwość szybkiego wyszukania odpowiedzi w Internecie. I przedstawienia rozwiązania nim nauczyciel zorientuje się, że ściągasz. Co więcej, można wygodnie przełączać się pomiędzy kartami, by znaleźć interesujące nas odpowiedzi podczas egzaminów czy sprawdzianów. Oczywiście, nie namawiamy do takich rozwiązań, ale to niewątpliwy atut nauki zdalnej.
Warto przeczytać: Marketing nowego biznesu – kilka porad dla start-upów
Masz więcej czasu na swoje sprawy
Nie musisz tracić czasu ani energii na wyjście na uczelnię czy do szkoły. Dlatego zaraz po skończonych lekcjach czy wykładach, możesz płynnie zająć się swoimi sprawami. Podobnie na przykład w trakcie wykładu, masz możliwość robienia innych interesujących rzeczy niż tylko słuchanie wykładowcy. Niektórzy w czasie wykładów sprzątają lub śpią.
Twoja lektura: Edukacja kobiety – 3 najważniejsze powody, dla których warto się rozwijać
Nie musisz spotykać się z nielubianymi osobami
Bardzo kogoś nie lubisz? Nie ma konieczności spotykania się z tą osobą. Teraz masz możliwość jej unikania tyle, ile chcesz. Nie musisz patrzeć na nią podczas wykładów lub lekcji, bo po prostu ona znajduje się daleko – w swoim domu, a Ty bezpieczny – w swoim domu. Jeżeli ktoś prześladował Cię w szkole przed pandemią i nie mogłeś sobie z nim poradzić teraz agresor nie ma już do Ciebie dostępu i możesz spokojnie skupić się na lekcjach.
Wiesz już jakie są plusy nauki zdalnej. Czy chcesz jeszcze coś dołożyć do tej listy? Z chęcią dowiemy się o innych aspektach nauki zdalnej.
Czytaj również: Jak zaplanować czas jednocześnie pracując i studiując?