dlaczego nie możesz znaleźć pracy
fot. pixabay.com

Dwoisz się i troisz, a pracy jak nie było tak nie ma? Ciągle poprawiasz swoje CV, zapisałeś się nawet na internetowy kurs: „Jak rozmawiać z rekruterem”? Tylko Twoje działania nic nie dają, bo nadal nie możesz znaleźć zatrudnienia. Zobacz, co możesz robić źle i zdobądź pracę. Oto lista kilku powodów, przez które nadal siedzisz na bezrobociu. Sprawdź, Dlaczego nie możesz znaleźć pracy?

Dlaczego nie możesz znaleźć pracy? Bo wierzysz, że znajomości to klucz do lepszej pracy

W Polsce nadal pokutuje przekonanie, że niczego nie jesteśmy w stanie załatwić bez znajomości. Oczywiście, networking i budowanie relacji biznesowych jest ważne, ale jeszcze nie przesądza o tym, czy ktoś otrzyma wymarzone stanowisko, czy też nie.

Dlatego nie wierz zapewnieniom babci czy innej starszej osoby, która będzie Cię przekonywać, że bez odpowiednich koneksji i układów rodzinnych nie uda Ci się zostać lekarzem czy prawnikiem. Możesz zostać kimkolwiek zechcesz, tylko musisz o tym wiedzieć. Nie poddawaj się już na samym starcie. Zamiast zastanawiać się, Dlaczego nie możesz znaleźć pracy, pomyśl, co możesz zrobić, by ją zdobyć.

Nie umiesz odpowiednio napisać CV

Masz już pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyte podczas praktyk czy staży studenckich? Na studiach należałeś do kółka zainteresowań? Potrafisz na przykład świetnie szyć? Ukończyłeś kurs języka angielskiego? Wszystkim pochwal się w swoim CV!

Jeżeli tego nie zrobisz, rekruter nie dowie się o tym, co już potrafisz i być może szansa dobrej pracy przejdzie Ci koło nosa. A tego chyba nikt nie chce. Warto, by Twoje CV wyróżniało się na tle innych. Dlatego zadbaj o nietypowy design i wyróżniającą się formę. Ciekawe wzory CV znajdziesz w Internecie. Pamiętaj jednak, że nie każde CV pasuje na każde stanowisko.

Czytaj również: Narzędzia marketingowe, dzięki którym zbudujesz siłę marki

dlaczego nie możesz znaleźć pracy
fot. pixabay.com

Zadbaj o zachowanie stosowności wyrazu. Jeżeli startujesz do pracy w banku czy do pracy w kancelarii prawnej niech Twoje CV będzie bardziej stonowane niż na przykład w sytuacji, gdy decydujesz się na pracę w agencji reklamowej. Niech CV opowiada o Tobie i pokaże Twoje cechy charakteru. Możesz je ujawnić właśnie przez wyróżniającą się formę.

Dlaczego nie możesz znaleźć pracy? Bo zamknąłeś się na jeden typ ofert

Marzysz o tym, by wykonywać jeden określony zawód i nie spoczniesz póki nie dostaniesz interesującego Cię stanowiska? Trzymamy kciuki. Pamiętaj tylko, że wiele posad możesz objąć dopiero po przejściu kilku szczebli w rozwoju kariery zawodowej. Dlatego nie zamykaj się na inne oferty. Ucz się, a kiedy nadarzy się okazja korzystaj i wyślij swoje CV.

Czasem bywa tak, że w danym momencie nie ma ofert, które stricte odpowiadają Twoim zainteresowaniom. Co w takiej sytuacji? Czekać aż w końcu pojawi się odpowiednie ogłoszenie? Czy może działać i albo wysyłać CV do miejsc mniej lub bardziej powiązanych z naszym docelowym zawodem albo założyć własną działalność gospodarczą? Pamiętaj, że w oczach przyszłego pracodawcy każde Twoje doświadczenie zawodowe ma wartość. Dlatego działaj i zdobywaj nawet takie, które może jedynie koresponduje z tym, co chciałbyś robić w przyszłości.

Praca marzeń jest gdzieś w zasięgu, tylko trzeba zbudować sobie do niej odpowiednią drogę. Sprawdź swoje mocne i słabe strony. Talenty pomoże wykryć Ci test Gallupa. Rozwijaj także swoje kompetencje miękkie. One przydadzą się w każdej pracy.

Polecamy: Jak odnieść sukces w biznesie?

Nie ma popytu na Twoje wykształcenie

dlaczego nie możesz znaleźć pracy
fot. pixabay.com

Jeden z najsłynniejszych bohaterów polskich seriali komediowych, Ferdynand Kiepski za każdym razem, gdy żona Halinka wysyła go do pośredniaka mówi, że: „W tym kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem”. I pewnie byłoby coś w tym zabawnego, gdyby nie fakt, że wielu Polaków boryka się z takim samym problemem, co Ferdynand Kiepski, a mianowicie – ich wykształcenie jest niedostosowane do realiów rynkowych.

W Twoim przypadku może być podobnie. Skończyłeś jakiś kierunek studiów, ale mogło być tak, że nawet załatwić praktyki było trudno. Nie bądź więc zaskoczony, że trudno teraz o zatrudnienie w wymarzonym zawodzie skoro nie ma na niego popytu.

Czytaj: Praca zdalna – jak ją zorganizować?

Pozostaje Ci się przebranżowić albo czekać na to, że pojawi się oferta spełniająca Twoje wymagania. Możesz także spróbować sam wytworzyć popyt na Twoje usługi. Jednak to wyższa szkoła jazdy. Zawsze możesz zaryzykować i spróbować rozwijać się samodzielnie w ramach własnej działalności gospodarczej. Nie martwić się już, dlaczego nie możesz znaleźć pracy?

Czytaj o: Bycie swoim własnym szefem – poznaj plusy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here