wypowiedzenie
fot. pixabay.com

Chyba nikt, kto decyduje się na pracę w określonym miejscu nie robi tego z myślą o tym, by z niej zrezygnować. Zastanawiamy się raczej, jak rozwinąć swoją karierę niż jak złożyć wypowiedzenie. Niestety, życie weryfikuje nasze plany i często jesteśmy zmuszeni do tego, by odejść z pracy. Podpowiadamy jak to zrobić z klasą.

Jak powiedzieć szefowi, że odchodzę? Rozstania nadszedł czas

Mimo że nie potrafiłeś odnaleźć się w zespole, jesteś obwiniany za każde niepowodzenie, a Twoje sukcesy są pomijane, nie powinieneś po prostu wstać i trzasnąć drzwiami. Świat jest mały, a branża, w której działasz jeszcze mniejsza. Plotki rozchodzą się bardzo szybko, zwłaszcza te o negatywnym charakterze. A Ty przecież nie chcesz podpalać świata, a jedynie odejść z miejsca, które mentalnie Cię niszczy. Życie bywa przewrotne i być może za jakiś czas wasze drogi znowu się skrzyżują. Zakładam, że szukając odpowiedzi na pytanie jak odejść z pracy przemyślałeś wszystkie plusy i minusy rezygnacji z zatrudnienia.

Dowiedz się także: Coworking, biuro czy dom – gdzie najlepiej pracować?

fot. pixabay.com

Gdy jesteś już mentalnie gotowy do rezygnacji nie ujawniaj swoich planów współpracownikom, nawet tym najbardziej zaufanym, dopóki o decyzji nie powiadomisz przełożonego. Nie chcesz chyba, by dowiedział się o tym, co zamierzasz nim sam nie poprosisz go rozmowę. Umów się na spotkanie z szefem w dogodnym dla obu stron terminie.

Czytaj także: Księgowość firmy – dlaczego warto powierzyć finanse firmy księgowej?

Przed ostateczną konfrontacją z szefem przygotuj sobie argumenty, które przesądziły o Twoim odejściu. Najczęstsze powody rezygnacji z pracy to: słabe zarobki, brak porozumienia pomiędzy pracownikami, nadmiar obowiązków czy łamanie praw pracownika.

Warto przeczytać: Jak oszczędzać? Te sposoby Ci w tym pomogą

Staraj się być obiektywny i – jeśli nie ma takiej konieczności – nie obarczaj odpowiedzialnością za Twoje wybory innych osób. Jeżeli natomiast współpracownicy byli względem Ciebie skrajnie nielojalni, możesz powiedzieć szefowi wprost, że m.in. ich zachowanie jest powodem takiej decyzji. Być może Twój przełożony nie wie, że to kiepska atmosfera w zespole sprawiła, że postanowiłeś odejść. Ta informacja może sprawić, że szef będzie próbować uratować sytuację i wyjaśnić z całym zespołem, co spowodowało konflikt w pracy.

Sprawdź także: Praca marzeń. Dlaczego Polacy nie pracują w wymarzonym zawodzie?

Przygotuj wypowiedzenie na piśmie

Kolejnym krokiem, który ostatecznie przypieczętuje Twoje odejście jest złożenie wypowiedzenia na piśmie. Jego odbiór musi zostać pokwitowany przez podpis osoby do tego uprawnionej. Prawo przewiduje trzy tryby wypowiedzenia: rozwiązanie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia, rozwiązanie umowy przez pracownika bez zachowania okresu wypowiedzenia, wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron.

Czytaj więcej: Sprawdź okres wypowiedzenia jaki Ci przysługuje

fot. pixabay.com

Wypowiedzenie to jednostronne oświadczenie woli. Oznacza to, że nie musimy ani pytać naszego pracodawcy o zdanie, czy możemy złożyć wypowiedzenie, ani informować go o tym zawczasu. Dodatkowo Ty, jako pracownik nie masz obowiązku informowania w wypowiedzeniu o przyczynach, dla których rezygnujesz z pracy. W dobrym tonie jest natomiast rozmowa przed odejściem, w której wyjaśniamy, co sprawiło, że podjęliśmy taką decyzję. Warto tu wspomnieć, że w sytuacji odwrotnej, gdy to pracodawca jest stroną, która wręcza Ci wypowiedzenie umowy o pracę, powód takiej decyzji musi być przez niego uargumentowany i wskazany na wypowiedzeniu.

Czytaj również: Logistyka produkcji – jakie ma znaczenie?

Zakończ stare projekty i rozpocznij z czystą kartą

Pozostaw po sobie dobre wrażenie i nie obarczaj współpracowników Twoimi obowiązkami. Staraj się w miarę możliwości pozamykać wszystkie projekty przed odejściem. Nie przyjmuj również nowych większych zadań do realizacji. Po rozmowie z szefem i załatwieniu formalności poinformuj zespół, z którym pracowałeś, że odchodzisz z pracy.

Zobacz więcej: Odchodzę na emeryturę jak się pożegnać

Jeżeli atmosfera w pracy była przyjazna lub jeżeli czujesz się zobowiązany możesz w ostatni dzień pracy przynieść symboliczny poczęstunek: kawa czy ciasto zawsze będą dobrze odebrane niezależnie od relacji między pracownikami. W wielu firmach podziękowanie za współpracę przybiera formę pożegnalnego spotkania. Jeżeli jednak nie chcesz mieć już nic wspólnego z osobami z Twojego zespołu, a tym bardziej spędzać z nimi czasu, w dobrym tonie będzie uczynienie jakiegokolwiek gestu, który zamykałby stary rozdział. Może to być po prostu mail pożegnalny, w którym podziękujesz za wspólną pracę i będziesz życzyć kolejnych sukcesów.

Jeśli otrzymasz prezent na zakończenie pracy podziękuj serdecznie. Z pracy wyjdź z humorem i uśmiechem na ustach. Cały świat stoi teraz przed Tobą otworem, a Ty masz teraz milion możliwości i pewnie niejeden dobry pomysł na biznes.

Czytaj także: Kobieta i biznes. Sukces na szpilkach

Sprawdź: Jak otworzyć własną firmę? Kryteria formalne

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here