nauka zdalna
fot. pixabay.com

Pandemia koronawirusa sprawiła, że nauka zdalna stała się koniecznością. Uczniowie i studenci przeszli na nauczanie zdalne, co niestety zazwyczaj nie jest motywujące. Co zatem zrobić, by zachęcić swoje dziecko lub znaleźć wewnętrzną motywację, by uczyć się mimo panujących obostrzeń i braku możliwości udania się do szkoły czy na uczelnię? Oto kilka sprawdzonych sposobów, by nauka zdalna stała się przyjemniejsza.

Ustal określony plan dnia

Pomimo tego, że przebywasz w domu, nie pozwól sobie na wylegiwanie się do późnych godzin dnia. Dlatego ustal sobie, o której godzinie wstajesz. Następnie zaplanuj, co będziesz robić w ciągu dnia. Wypracuj sobie zdrowe nawyki, dzięki którym chętniej będziesz realizować określone zadania. Poznaj plusy nauki zdalnej.

Zadbaj o to, by z jednej strony towarzyszyła Ci rutyna. Daje ona poczucie bezpieczeństwa. Z drugiej strony pamiętaj również o drobnych urozmaiceniach. Dzięki nim dzień okaże się o wiele przyjemniejszy i będzie to dla Ciebie taka odskocznia od codzienności.

Zdecydowanie higieniczniej jest trzymanie się określonych godzin snu i jedzenia. Regularny tryb życia wprowadza spokój i harmonię. Jeżeli w tych trudnych czasach zależy Ci na takich wartościach, koniecznie ustal sobie plan dnia. W procesie planowania pomogą Ci wszelkiego rodzaju kalendarze papierowe oraz ciekawe aplikacje. Możesz o nich przeczytać w naszych innych artykułach. Warto także dowiedzieć się o tym, jakie są minusy nauki zdalnej.

Polecamy: Jak nauczyć dziecko oszczędzania?

Znajdź równowagę między przyjemnościami i obowiązkami

Podczas nauki zdalnej łatwo o popadnięcie w przesadę. Pamiętaj o zasadzie work life balance. Pół dnia przeznacz na naukę, a drugie pół na własne przyjemności. W nauce o wiele ważniejsza jest systematyczność niż nagłe przepracowywanie się.

nauka zdalna
fot. pixabay.com

Dlatego, gdy chcesz nauczyć się czegoś ważnego, poświęć tej rzeczy kilka do kilkunastu minut dziennie, ale staraj się powtarzać pewne zagadnienia codziennie. W ten sposób wypracujesz sobie nawyk regularnej nauki, a dodatkowo nie przepracujesz się pod koniec, gdy nadejdzie czas weryfikacji Twojej wiedzy. W ostatni dzień przed egzaminem zadbaj o zdrowy sen i odpoczynek.

Polecamy: Dotacje na rozwój firmy – skąd je wziąć?

Nagradzaj się za nauczone partie materiału

Nauczyłeś się nowej rzeczy? Umiesz kolejne dwadzieścia słówek z Twojej listy? Nie zostawiaj tego bez echa i po prostu nagródź. Co może być nagrodą? W zasadzie wszystko. Marzyłeś o kupnie nowej książki czy ciekawych butów? Nie wahaj się i kupuj. W ten sposób dostrzeżesz wartość swojej pracy nie tylko w samym fakcie nauki, ale również w materialnych rzeczach, które masz.

Rozwijaj swoje kompetencje miękkie w obszarze doceniania własnych umiejętności. Dlatego dziel się z bliskimi osobami informacjami o Twoich sukcesach naukowych. Uśmiech mamy, taty czy męża lub żony będzie dla Ciebie prawdziwą nagrodą za trud edukacyjny.

Twórz plany na przyszłość

Pamiętaj, że to, czego się uczysz nie jest tylko na chwilę, ale również zaprocentuje kiedyś w przyszłości. Dlatego pomyśl o tym, jak wykorzystasz zdobytą w szkole lub na studiach wiedzę w interesującym Cię obszarze. Świadomość tego, że dzięki wiedzy możesz zdobyć wymarzoną pracę lub zrealizować inne cele to dodatkowa motywacja.

Czytaj również: Motywacja – czym jest i dlaczego jest potrzebna np. w pracy?

Pozwól sobie z niej korzystać. Dzięki temu z większą ochotą będziesz podejmować kolejne zadania. Wyobraź sobie efekt końcowy Twojej nauki, czyli taki moment, gdy uda Ci się nauczyć wszystkiego, czego pragnąłeś. Satysfakcjonujące uczucie, prawda?

Zapraszaj do nauki znajomych

Pandemia koronawirusa wcale nie oznacza, że nie można uczyć się wspólnie. Niech zadziała motywacja grupowa, a nauka zdalna stanie się przyjemnością. Jak można uczyć się wspólnie ze znajomymi czy przyjaciółmi podczas nauki zdalnej? Pomogą Wam w tym narzędzia do pracy zdalnej.

nauka zdalna
fot. pixabay.com

Microsoft Teams, Zoom czy Skype to narzędzia, które wesprą Was w tym procesie. Dodatkowo możecie dokumentować obszary materiału, które już udało Wam się opanować. W łatwy sposób możecie także dzielić się – z wykorzystaniem tych narzędzi – swoimi prywatnymi materiałami.

Czytaj także: Content marketing – cztery powody, dla których warto z niego korzystać

Taka nauka zdalna jest nie tylko bardzo satysfakcjonująca, ale również pomaga pogłębiać więzi przyjaźni między przyjaciółmi, które w czasie pandemii mogły zostać nadszarpnięte.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here