mity o mowie ciała
fot. pixabay.com

Wiesz, jakie są najpopularniejsze mity o mowie ciała? W tym artykule zestawiliśmy najbardziej znane nieprawdziwe teorie dotyczące komunikacji niewerbalnej. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Mowa ciała – zamiast wstępu

W naszych innych artykułach omawialiśmy szerzej takie zagadnienia jak mowa ciała, a także gesty, których należy unikać. Wszystkie te techniki możemy wykorzystywać na przykład podczas negocjacji, którym poświęcone jest kilka innych tematów. Pisaliśmy również na temat kompetencji miękkich, dzięki których możemy osiągać sukcesy związane z mową ciała.

Jeżeli więc chcesz rozwinąć te kwestie, koniecznie sięgnij po lekturę naszych tekstów. Miłego czytania. Dziś natomiast zajmiemy się najpopularniejszymi mitami związanymi z tzw. mową ciała.

Czytaj również: Jak zaplanować czas jednocześnie pracując i studiując?

Mity o mowie ciała – co mówią?

Najpopularniejsze mity dotyczące mowy ciała wskazują na to, że na przykład ruchy gałek ocznych świadczą o różnych procesach mentalnych przebiegających w naszych mózgach. Według jednego z najbardziej popularnych mitów jeżeli patrzymy w prawo to nasz mózg tworzy wyobrażenia. Natomiast jeżeli patrzymy w lewo miałoby to oznaczać, że przypominamy sobie informacje z przeszłości.

Kolejnym mitem jest fakt, że znając mowę ciała możemy umieć wykryć kłamstwo. Jest to oczywista nieprawda. Ta umiejętność jest na poziomie około 54 procent u ludzi, a więc jej skuteczność jest bliska przypadkowości.

mity o mowie ciała
fot. pixabay.com

Analiza na bazie jednej pozycji jest również bardzo przypadkowa. Jeżeli więc zanim kogoś ocenimy, najpierw zwróćmy uwagę na inne aspekty całej sprawy.

Co więcej, kolejny mit odnosi się do przekonania, że osoby, które mówią prawdę patrzą prosto w oczy. Analogicznie, kłamcy mają unikać kontaktu wzrokowego. Niestety, żadne badania nie potwierdzają tej teorii. Inny mit odnosi się do tego, że jeżeli ktoś kłamie to dłużej patrzy komuś w oczy. To twierdzenie również nie jest potwierdzone.

Polecamy: Jak się przebranżowić?

Innym ciekawym mitem jest twierdzenie, że jeżeli ktoś kłamie to bardzo się kręci i nie potrafi usiedzieć w jednym miejscu. Tymczasem wiercenie się może być objawem choroby, zniecierpliwienia czy stresu. Niekoniecznie musi być to jednoznaczny sygnał kłamstwa.

Dodatkowo nie każde skrzyżowanie rąk świadczy o tym, że ktoś jest na nas zamknięty, choć zwykło się tak twierdzić. Takie zachowanie może przecież oznaczać, że komuś jest zimno. Kolejnym mitem jest wskazywanie, że zajmowanie dużej powierzchni oznacza, że będziemy postrzegani jako silni i pewni siebie, a także bardziej atrakcyjni. Tymczasem żadne badania tego nie potwierdzają. Nienaturalne wygibasy mogą być uznane za objaw bycia niegrzecznym, a nie pewnym siebie.

Mity o mowie ciała w biznesie

Zastanawiasz się, jakie są najpopularniejsze mity o mowie ciała w biznesie? Poniżej kilka takich nieprawdziwych teorii. Wcześniej jednak refleksja na temat tego, skąd tyle nieprawdziwych teorii i jak powstają mity o mowie ciała? Wszystko przez to, że na rynku zaczyna funkcjonować coraz więcej ekspertów, którzy w rzeczywistości niewiele wiedzą, a jednak tworzą różnego rodzaju hipotezy, by tylko sprzedać swój produkt.

Dlatego zanim zdecydujemy się na wybór czyichś usług czy zatrudnienie eksperta od wizerunku, sprawdźmy jego referencje i dowiedzmy się, czy rzeczywiście jest tak skuteczny jak zapewnia. Zastanowić powinno nas także jego dziwne zachowanie.

mity o mowie ciała
fot. pixabay.com

Jednym z popularnych mitów jest fakt, że nie można się komunikować. Nawet, gdy nic nie robimy to i tak przekazujemy informację. Jest to po prostu nadinterpretacja. Kolejnym mitem jest twierdzenie, że kobiety o wiele lepiej niż mężczyźni rozpoznają emocje. Nie do końca to prawda, bo o wiele ważniejsze od płci danej osoby jest jej wrodzona wrażliwość i otwarcie na drugiego człowieka. Przyjęto sądzić, że to kobiety są bardziej empatyczne, ale przecież wśród mężczyzn znajdziemy również mnóstwo empatycznych osób. Nie powinniśmy więc generalizować w tej kwestii.

Oczywiście, niektórzy negocjatorzy twierdzą, że to oczy są zwierciadłem duszy i nie da się kłamać prosto w oczy. Nie jest to jednak prawda.

A Ty? Jakie znasz mity dotyczące komunikacji niewerbalnej? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami w tym obszarze.

Czytaj więcej: Jak nauczyć dziecko oszczędzania?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here