minusy nauki zdalnej
fot. pixabay.com

W innym artykule omówiliśmy plusy nauki zdalnej, dziś natomiast przeanalizujemy minusy nauki zdalnej. Dlaczego taka forma zdobywania wiedzy może nastręczać trudności? O tym przeczytasz w naszym dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Jak nauka zdalna zdominowała nasze życie?

Niektóre szkoły prywatne i uczelnie niepubliczne oferowały studia online oraz kształcenie w trybie zdalnym jeszcze przed pandemią. Jednak dopiero wybuch epidemii koronawirusa sprawił, że praktycznie wszyscy musieli zdecydować się na przejście na edukację zdalną.

W pierwszym odruchu studenci i uczniowie cieszyli się, że w końcu będą mieć więcej czasu dla siebie. Niestety, po ponad roku nauki zdalnej wielu z nich dostrzega często więcej wad niż zalet edukacji zdalnej. Przyjrzyjmy się im lepiej.

Nie masz bezpośredniego kontaktu z nauczycielem czy wykładowcą

Choćbyś nie wiem jak dwoił się i troił doskonale zdajesz sobie sprawę, że nic nie zastąpi kontaktu z żywym człowiekiem nawet najlepsze urządzenie, komputer, tablet czy komórka. Nie masz możliwości zadawania mu ważnych pytań i obserwowania jego reakcji, a przecież mowa ciała jest bardzo przydatną umiejętnością, na przykład podczas prowadzenia negocjacji. Czujesz, że Twoje kompetencje miękkie słabną.

Musiałeś wymienić komputer

A’propos komputera, sprzęty też mają swoje granice wytrzymałości. Swoją właśnie przekroczył Twój komputer, który spalił się ze względu na zbyt częste użytkowanie.

Musisz go wymienić, a niestety nie przewidywałeś nowych wydatków i albo korzystasz ze wsparcia bliskich, albo – będąc na studiach – bierzesz kolejny po studenckim kredyt. Czujesz, że szkoda, że nie słuchałeś, gdy mama zachęcała Cię, by oszczędzać.

Cyfrowe wykluczenie w szkole

Zresztą Ty masz już nowy komputer, ale są inni w dużo gorszej sytuacji niż Ty. Nie każdy uczeń czy student ma swój osobisty komputer, z którego mógłby korzystać podczas lekcji. Cyfrowe wykluczenie dotyka wielu osób.

minusy nauki zdalnej
fot. pixabay.com

Jeżeli państwo, organizacja pomocowa lub szkoła nie dostarczy im sprzętu, nie będą w stanie pokryć kosztów związanych z kupnem nowego laptopa i zostaną bez możliwości edukacji. A przecież Konstytucja RP daje wszystkim dzieciom równy dostęp do nauki.

Czytaj także: Mobbing w pracy a prawo

Nie możesz spotykać się z innymi uczniami podczas zajęć

Tęsknisz za swoimi szkolnymi przyjaciółmi? Chciałbyś znowu spędzić z nimi czas i porozmawiać o ważnych dla Was sprawach? Z pewnością żałujesz, że Twoja studniówka się nie odbyła i niestety nic nie wskazuje na to, że możesz liczyć na letni czy wiosenny bal po studniówkach. Cena, którą płaci Twoje pokolenie za edukację zdalną jest ogromna i nie dostrzegamy jej teraz.

Całe dnie spędzasz w domu

Na początku jeszcze czułeś, że ma to sens. W końcu możesz pospać sobie dłużej. Całe dnie mogłeś spędzać w łóżku, Teraz jednak masz wrażenie, że na dłuższą metę nie chcesz tak żyć.

Chciałbyś w końcu spotkać się z rówieśnikami i porozmawiać z nimi twarzą w twarz o pogodzie. Zobaczyć, czy nielubiana koleżanka ze studiów nadal chodzi w tych brzydkich butach albo mieć świadomość, że możecie całą grupą wybrać się gdzieś na imprezę. W ogóle siedzenie w domu staje się przytłaczające.

Cierpisz na spadek motywacji

Tracisz motywację do nauki, bo nie czujesz, by ktokolwiek docenił Twoją pracę w ramach lekcji. Zamiast tego wolisz całymi dniami leżeć w łóżku i coraz częściej zastanawiasz się, czy to już początki depresji.

minusy nauki zdalnej
fot. pixabay.com

Jesteś zmęczony zamknięciem i izolacją. Chciałbyś w końcu poczuć wolność i radość życia, ale pandemia Ci ją odbiera. Minusy edukacji zdalnej są więc ogromne.

Rzadziej korzystasz z biblioteki stacjonarnej

Praktycznie w każdej szkole znajduje się biblioteka. Toteż jeżeli byłeś na lekcjach łatwiej było Ci podejść do biblioteki i wypożyczyć prawdziwą, papierową książkę. Przez pandemię koronawirusa, najpierw wszystkie biblioteki były zamknięte, a teraz można z nich korzystać tylko w ścisłym reżimie sanitarnym, dlatego wiele osób woli korzystać z cyfrowych wydań – e-booków oraz audiobook’ów.

Kontakt z prawdziwą książką jest coraz słabszy. Tymczasem nic nie zastąpi papierowej książki zwłaszcza w pierwszych latach nauki czytania i pisania przez dzieci.

Powyżej wszystkie znane nam minusy edukacji zdalnej. Chciałbyś coś dopisać do tej listy?

Polecamy: Coworking, biuro czy dom – gdzie najlepiej pracować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here