księgowość firmy
fot. pixabay.com

Każdy młody człowiek, który zakłada pierwszy biznes często jest przekonany, że nie potrzebuje wsparcia z zewnątrz. Takie podejście prędzej czy później odbije mu się czkawką. Wyjaśniamy, dlaczego (przynajmniej na początku prowadzenia własnej działalności gospodarczej) warto powierzyć finanse swojego przedsiębiorstwa księgowej. Oto lista najważniejszych powodów, dlaczego warto powierzyć księgowość firmy księgowej.

Ktoś doświadczony dba o Twoje finanse

Księgowa jest osobą, która dzięki swojemu wykształceniu oraz doświadczeniu zawodowemu, posiada niezbędne kwalifikacje do tego, by zająć się w sposób profesjonalny Twoimi finansami. Powierzając jej swoje sprawy nie musisz się więc obawiać, że pewnego pięknego, słonecznego dnia nawiedzi Cię skarbówka, fiskus czy ZUS.

Profesjonalna księgowa jak nikt inny wie, jakie zagrożenia mogą czyhać na młodych biznesman’ów i nie pozwoli, by ziściły się Twoje wszelkie złe wizje i czarne myśli związane z problemami dotyczącymi złego rozliczania się. Dobra księgowa zadba o Twoje finanse przynajmniej tak samo dobrze jak o swoje własne.

księgowość firmy
fot. pixabay.com

Doświadczony księgowy czy profesjonalna księgowa nie popełnia pomyłek, ponieważ już wielokrotnie w swojej karierze zawodowej spotkała się z różnymi trudnymi sytuacjami. Ty jako osoba początkująca możesz jeszcze nie mieć takiej wiedzy jak ona. Dlatego korzystaj z jej zaplecza naukowego, zamiast poszerzać swoje własne. Ty zajmij się na przykład marketingiem firmy, analizą SWOT czy RODO.

To ona doradzi Ci, co odliczyć od podatku, co wpisać w koszty firmy i jaką formę rozliczenia wybrać. Jeżeli zechcesz, ona także może w Twoim imieniu opłacać Twoje składki w ZUS-ie. Wspaniała pomoc, prawda? Dlaczego więc z niej nie skorzystać.

Czytaj także: Narzędzia marketingowe, dzięki którym zbudujesz siłę marki

Nie musisz doszkalać się w obszarze księgowości

Decyzja o skorzystaniu z wsparcia księgowej powoduje, że z długiej listy obowiązków możesz skreślić punkt poświęcony nauce księgowości. Oczywiście, to bardzo praktyczna i przydatna umiejętność, ale Ty przecież nie chcesz księgować, lecz zajmować się wykonywaniem różnego rodzaju usług związanych z Twoją branżą.

Zobacz również: Jak odnieść sukces w biznesie?

O ile więc nie jesteś księgowym czy księgową, nie musisz wcale nabywać tych umiejętności. Skup się raczej na rozwoju w Twojej branży, a sprawy związane z rozliczeniami i odliczaniem wielu rzeczy od podatku zostaw swojej księgowej.

Księgowość jest taką dziedziną wiedzy, która wymaga znajomości wielu obszarów nauki. Po pierwsze, należy umieć szybko liczyć. Drugim powodem jest fakt, że tę umiejętność trzeba umieć wykorzystać w praktyce podczas rozliczania. Po trzecie, aby umieć się rozliczyć trzeba znać wiele obszarów prawa. Twoim konikiem muszą być: prawo podatkowe, prawo ubezpieczeń, prawo pracy oraz wiele innych dziedzin i gałęzi tej nauki. Po czwarte, sama wiedza to nie wszystko.

Czytaj także: Czas pracy a koronawirus

W teorii możesz być ekspertem w obszarze prawa, a w praktyce może okazać się, że nie jesteś w stanie rozstrzygnąć, co należy zrobić w określonej sytuacji. Po piąte, gdy się uczysz, czymś naturalnym jest, że popełniasz błędy. A jak sam wiesz – błędy w księgowości mogą Cię sporo kosztować. Dlatego zamiast uczyć się na żywym organizmie, którym jest Twoje przedsiębiorstwo, nie ryzykuj. Powierz swoje finanse komuś zaufanemu, czyli doświadczonej księgowej. Ona z pewnością wesprze Ciebie i Twoją firmę.

księgowość firmy
fot. pixabay.com

Polecamy: Jakie najczęstsze błędy popełniają młodzi przedsiębiorcy?

Księgowość firmy a zatrudnienie dodatkowego pracownika

Powierzając swoje interesy księgowej nie musisz nikogo zatrudniać. Wiele księgowych prowadzi własną działalność gospodarczą i zajmowanie się Twoimi finansami możesz po prostu powierzyć firmie zewnętrznej, zwanej też outsourcingową.

W ten sposób ponosząc bardzo niskie koszty związane z opłatami i realizacją takich zleceń możesz korzystać z szerokiego wachlarza usług oferowanych przez biura rachunkowe.

Co więcej, usługę księgowości możesz także wpisać w koszty prowadzenia firmy. Dzięki temu zapłacisz podatek od mniejszej kwoty.

Chcesz w końcu prowadzić firmę na własną rękę? Znajdź doskonałą księgową, która uświetni tylko pracę Twojego przedsiębiorstwa. Zastanawiasz się, jak zdobyć taką osobę? Przede wszystkim rozejrzyj się wokół. Niech zadziałają Twoje znajomości. Popytaj znajomych, czy może znają kogoś, kto zajmuje się księgowaniem. Pocztą pantoflową trafisz w końcu na swoją księgową. Księgowość firmy przestanie być zmartwieniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here