Dla wielu przedsiębiorców faktoring może okazać się ważnym wsparciem w zarządzaniu przepływem gotówki. Jak działa ten instrument? Czemu warto z niego skorzystać?
Zatory płatnicze są coraz poważniejszym problemem dla polskiej gospodarki. Wysoka inflacja, problemy z dostępnością wielu materiałów i półproduktów oraz pesymistyczne nastroje konsumentów i inwestorów jeszcze bardziej pogłębiły ten stan. Według ostatniego badania Skaner MŚP przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor, aż 62 proc. przedsiębiorstw ma płatności opóźnione co najmniej o 30 dni. Ryzyko, że problem dotknie naszej firmy jest więc spore. Warto więc dowiedzieć się, jak skutecznie zabezpieczyć ją przed takimi komplikacjami.
Faktoring – gwarancja płynności finansowej
Dla małego przedsiębiorstwa nawet jedna niespłacona faktura może oznaczać spore problemy finansowe. Jeśli kontrahent nie rozliczy się z nami za dostawę lub towar, możemy mieć spore problemy z finansowaniem dalszej działalności, nie mówiąc już o planowanych inwestycjach. W skrajnych sytuacjach przedsiębiorca nie będzie nawet w stanie rozliczyć się na bieżąco ze swoimi pracownikami lub kontrahentami.
Takie ryzyko można jednak zmniejszyć właściwie do zera. Kluczowym aspektem zabezpieczenia jest korzystanie z faktoringu. W ramach takiej usługi przedsiębiorca może przekazać prawa do niespłaconych faktur faktorowi, który w zamian za prowizję natychmiast spłaca zobowiązanie i bierze na siebie ewentualną windykację. Dobre firmy faktoringowe często zapewniają swoim klientom także dodatkowe usługi, takie jak doradztwo czy monitoring należności.
Faktoring a inne formy finansowania
By zapewnić sobie utrzymanie płynności finansowej, wielu przedsiębiorców sięga po inne produkty finansowe – przede wszystkim kredyty lub leasingi. W porównaniu z nimi faktoring ma jednak przewagę na wielu polach. Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest na pewno sposób przyznawania. W przypadku faktoringu zdolność kredytowa firmy nie podlega ocenie, co ma duże znaczenie dla firm z krótkim stażem lub będących w niekorzystnej sytuacji finansowej.
Drugi atut to fakt, że skorzystanie z faktoringu nie wpływa na zdolność kredytową przedsiębiorstwa. Nie zamyka więc drogi do uzyskania finansowania od banku lub firmy leasingowej. Firma może więc zdobyć środki, które przeznaczy na nowe inwestycje i rozwijać się bez obaw o problemy spowodowane zatorami płatniczymi ze strony swoich kontrahentów.
Faktoring – oszczędność czasu i stresu
Zarówno starania o kredyt czy leasing, jak i windykacja należności za niespłacone faktury wiążą się dla przedsiębiorcy z koniecznością poświęcenia sporej ilości czasu. Na domiar złego, nie ma on gwarancji, że te działania rzeczywiście korzystnie wpłyną na kondycję firmy. Faktoring pozwala zaś zaoszczędzić zarówno czas, jak stres związany z niepewnością co do zdobycia pieniędzy. Na https://pragmago.pl/faktoring-online/ możemy dopełnić wszystkich formalności bez wychodzenia z domu. Dla przedsiębiorcy, który jest zajęty bieżącymi sprawami swojej firmy jest to istotne udogodnienie.