kiedy nie rezygnować z pracy
fot. pixabay.com

Z chęcią rzuciłbyś/rzuciłabyś wszystkim i odeszła/odszedł ze swojej pracy? Niestety, czasem nie powinniśmy tego robić. Oto zupełnie subiektywna lista powodów, dla których lepiej zachować stałe zatrudnienie mimo trudności, a nawet przykrości w pracy. Sprawdź, kiedy nie rezygnować z pracy.

Nie masz innego źródła dochodu

Czujesz, że miejsce, w którym obecnie pracujesz jest nie dla Ciebie? Jedyne, co Cię w nim trzyma to strach przed biedą i utratą jedynego źródła pieniędzy? Zamiast od razu składać wypowiedzenie, zastanów się, czy jeżeli zrezygnujesz będziesz mieć możliwość utrzymania się? Jeżeli wiesz, że nie masz innego źródła dochodu, nie odchodź. Najpierw spróbuj znaleźć inną pracę. Dopiero gdy będziesz mieć inne zajęcie, wtedy dopiero podejmij decyzję o odejściu.

Polecamy również: Coworking, biuro czy dom – gdzie najlepiej pracować?

Wiele osób próbuje łączyć ze sobą dwie prace – na przykład pracę na etacie z pracą zdalną u dwóch różnych pracodawców. Dzięki temu w momencie, gdy poczują, że praca na etacie im nie odpowiada, mają drugie źródło dochodu na okres przejściowy pomiędzy jednym miejscem stałej pracy a drugim. Tu doskonale sprawdzi się także praca zdalna, ponieważ oszczędzasz czas na dojazdy. Pamiętaj, że aby dobrze pracować zdalnie potrzebna jest motywacja.

O wiele trudniej wygląda sytuacja, gdy masz podpisaną tzw. lojalkę. Umowa o zakazie konkurencji może dotyczyć nie tylko zakazu świadczenia tych samych lub podobnych usług na rzecz konkurencyjnego przedsiębiorstwa. Może także obowiązywać jakiś czas po rozwiązaniu umowy. Zgodnie z zasadą swobody umów możesz pójść na taki układ z pracodawcą, ale pamiętaj, że taki zakaz konkurencji nawet po okresie świadczenia pracy na rzecz pracodawcy może skutecznie ograniczyć Ci możliwości jakie daje rynek pracy.

Zobacz także: Jakie są minusy bycia swoim szefem?

Nie masz oszczędności

Badanie „Barometr Oszczędności” przeprowadzone przez IMAS International pokazało, że niemal co czwarty Polak nie ma żadnych oszczędności. Oznacza to, że nie jest niezależny finansowo i nie ma większych szans, by bez obaw o swoją przyszłość odejść z nielubianej pracy. Brak oszczędności nie wynika ze złej woli czy rozrzutnego stylu życia, ale po prostu z faktu, że wielu rodaków nie ma po prostu z czego odłożyć.

oszczędności
fot. pixabay.com

Jeżeli Ty planujesz odejść, powinieneś byś zabezpieczony finansowo. Pieniędzy powinno starczyć Ci nie tylko do pierwszego, ale na co najmniej kilka miesięcy. W ten sposób, w razie gdybyś odszedł z pracy i nie znalazł innego dochodowego zajęcia, miałbyś zabezpieczenie finansowe w postaci oszczędności. Są one szczególnie ważne, gdy możesz liczyć jedynie na siebie, jesteś jedynym żywicielem rodziny czy kryzys gospodarczy w kraju pogłębia się. Bez odpowiedniego zabezpieczenia finansowego nie powinieneś rezygnować z pracy.

Czytaj także: RODO w marketingu – o czym należy pamiętać?

Niestety, niskie pensje i wciąż niewystarczająco wysoka najniższa krajowa, płaca minimalna powodują, że wiele osób, by móc przetrwać: opłacić rachunki, kredyty czy bieżące wydatki wydaje w ciągu miesiąca całe wynagrodzenie. Żyje od pierwszego do pierwszego. Od wypłaty do wypłaty. Z obawy przed przyszłością traci odwagę do zmian.

Polecamy: Marketing w branżach, gdzie reklama jest zakazana

Nie masz bliskich, którzy mogliby Ci pomóc

Łatwiej o dynamiczne zmiany w życiu i odejście z pracy, gdy wiesz, że jeżeli zostaniesz bez pieniędzy, będziesz mógł liczyć na swoich bliskich. Jeżeli więc masz współmałżonka, który dobrze zarabia, ma stałą pracę i jesteście w stanie – chociaż przez jakiś czas – utrzymać się z jednej pensji, odejść ze znienawidzonej pracy.

Niestety, jeżeli nie masz takiego komfortu do czasu znalezienia nowej posady lub pomysłu na biznes zostań w starej pracy. Pamiętaj, że jeżeli sam zwolnisz się z pracy to nie przysługuje Ci zasiłek dla bezrobotnych. Nie licz więc na pomoc państwa w tym zakresie.

Czytaj także: Jak się przebranżowić?

Masz zobowiązania finansowe

Ciąży na Tobie kredyt? Z jednej wypłaty nie opłacicie wraz z mężem czy żoną swoich długów? Tego typu zobowiązania finansowe są niczym sznur zaciskający się na szyi. Są one zarazem powodem, dla którego warto dobrze przemyśleć chęć odejścia z pracy. O ile kupno ubrań czy nowego telewizora może poczekać, o tyle długi nie poczekają, a odsetki za niespłacone zobowiązania będą rosły.

kredyt
fot. pixabay.com

Nie dokładaj sobie wydatków, zostań w pracy do czasu znalezienia czegoś nowego.

Jesteś jedynym żywicielem rodziny

Ostatni – subiektywny powód, dla którego nie powinieneś rezygnować z pracy – to fakt iż nikt oprócz Ciebie w rodzinie nie pracuje. Dodatkowo jeżeli masz dzieci, a Twój współmałżonek podjął się opieki nad nimi, pomyśl o ich losie. Różnego rodzaju świadczenia rodzinne i opiekuńcze, zasiłek 500 plus to kropka w morzu potrzeb i wydatków jakie generują dzieci.

W tym przypadku również wstrzymaj się od rezygnacji z pracy. Natomiast jeżeli masz odpowiednią poduszkę finansową, kogoś kto Cię wesprze na początku czy drugą pracę. Nie wahaj się! Odejdź z pracy.

Zobacz także: Jak odejść z pracy z klasą?

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here