Finanse rodzinne to temat-rzeka. Każdy ma inne zdanie w kwestii tego, kto powinien zarządzać rodzinnym budżetem, jak wspólne pieniądze powinny być wydawane oraz jak oszczędzać i nie narobić sobie długów. W zasadzie każda rodzina ma swój własny pomysł na organizację budżetu. Zastanawiasz się, jak Ty możesz zadbać o rodzinne finanse, by na koniec miesiąca nie być pod kreską. Przedstawiamy nasz subiektywny poradnik, jak zaplanować rodzinny budżet.
Zorganizuj swój budżet
Zanim przejdziemy do kolejnych punktów, najpierw ustalmy czym będziesz zarządzać oraz jakie masz narzędzia do kierowania budżetem. Aby to określić warto odpowiedzieć sobie na pytania: Czy ja i moja druga połówka mamy wspólne pieniądze? Czy każdy z nas ma przestrzeń na własne wydatki, czy wolimy trzymać pieniądze razem? Czy lepiej, by każdy sam brał odpowiedzialność za własne utrzymanie?
Polecamy: Narzędzia do pracy zdalnej, które ułatwią Ci życie
W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej par małżeńskich decyduje się podpisać intercyzę, a jeszcze więcej – mimo zawarcia ślubu i powiedzenia sobie „tak” przed Bogiem bądź urzędnikiem państwowym – ma osobne konta oszczędnościowe, nie są to sprawy oczywiste.
Czytaj również: Prawa i obowiązki pracownika podczas pandemii
Czytaj także: Dochodowe branże na polskim rynku
Dlatego w tak niepewnych czasach warto takie sprawy jak kwestie finansowe ustalić na początku związku i opracować kompromis, który da satysfakcję obu stronom. Jeżeli zdecydujemy się na wspólne oszczędzanie – świetnie. Natomiast jeśli podejmiemy decyzję, że zostawiamy sobie w kwestiach finansowania przestrzeń osobistą – też w porządku. Ważne, by taka decyzja była dla każdej ze stron akceptowalna.
Określ najważniejsze wydatki
Po ustaleniu, czy będzie istniała część wspólna rodzinnego budżetu, możesz przystąpić do określania jakie są najważniejsze wydatki. Możesz wykorzystać do tego różnego rodzaju programy, które ułatwią nam zarządzanie własnymi finansami.
Na początek wystarczy choćby prosty arkusz kalkulacyjny Excel, w którym wpiszemy wszystkie najważniejsze wydatki. Możemy je podzielić na wydatki stałe i ruchome. O ile w kwestii tych pierwszych wydatków nie mamy zbyt dużej możliwości ich ograniczania, o tyle możemy je znacząco obniżyć w pierwszej grupie wydatkowej. Następnie możemy określić jaką maksymalną kwotę miesięczną możemy wydawać na niespodziewane wydatki. Warto mieć pewien zapas gotówki, który możemy przeznaczać na sprawy związane z rozrywką czy na przykład niespodziewanymi awariami albo wizytami u lekarza.
Zobacz więcej: Praca marzeń. Dlaczego Polacy nie pracują w wymarzonym zawodzie?
Oszczędzaj z głową
Oszczędzanie to umiejętność ograniczania lub całkowitego wykluczenia wydatków nieistotnych na rzecz przyszłych ważniejszych kosztów. Dlatego ustal priorytety. Zastanów się, co będzie Ci potrzebne tak naprawdę i najpierw kupuj te produkty, które są ważniejsze.
Nie daj się wszelkiego rodzaju promocjom na produkty zupełnie niepotrzebne. Oczywiście, jest wiele opłacalnych akcji tego typu, ale wiele z nich ma na celu pozbycie się zalegającego towaru poprzez rzeczywiste bądź pozorne obniżenie ceny wyjściowej.
Polecamy: Edukacja kobiety – 3 najważniejsze powody, dla których warto się rozwijać
Z drugiej strony, ważne jest także wyważone podejście do oszczędzania. Nie chodzi bowiem o to, by na nic nie wydawać pieniędzy, ale o to, by kontrolować i sprawdzać, czy konkretna rzecz rzeczywiście jest nam potrzebna.
Ustalcie jaki jest cel priorytetowy na określony miesiąc i to na tę rzecz czy realizację marzenia oszczędzajcie.
Angażuj dzieci w rodzinny budżet
Dając dzieciom możliwość wpływania na to, jak wygląda rodzinny budżet, uczymy je odpowiedzialności za siebie i swoje finanse. Warto uczyć je oszczędzania już od pierwszych chwil, gdy są w stanie samodzielnie zdecydować, co wolą kupić: zabawkę czy słodycze. Zobacz, jak nauczyć dziecko oszczędzania.
Polecamy: Nietrafione studia czyli dlaczego nie możesz znaleźć pracy?
Dzieci powinny mieć świadomość, że również mają wpływ na to, jak zostaną wykorzystane pieniądze. Ucz ich zarządzania swoimi wydatkami poprzez kieszonkowe. W ten sposób będą miały możliwość zweryfikowania w praktyce, na co warto, a na co nie warto wydawać pieniędzy.
Ustalcie wraz z dzieckiem jak często będzie dostawało pieniądze. Czy codziennie otrzyma od Was małe kwoty, czy też raz na jakiś czas – na przykład raz na tydzień, raz na dwa tygodnie dostanie więcej.
Starsze dzieci mogą próbować swoich sił w prowadzeniu własnego konta oszczędnościowego.
Czytaj także: Test Gallupa – jak rozpoznać swoje predyspozycje zawodowe?