Badania wskazują, że współczesne pokolenie będzie zmieniać swoją pracę około osiem razy w ciągu życia. Przebranżowienie się staje się więc koniecznością. Zobacz, na czym polega oraz jak się przebranżowić. Zapraszamy do lektury!
Dlaczego ludzie chcą się przebranżowić?
Skąd płynie potrzeba przebranżowienia się? Czy to motywacja wewnętrzna, które podpowiada nam, by zrobić coś nowego ze swoim życiem? Czy wręcz przeciwnie? Jesteśmy wciąż i wciąż naciskani przez swoich bliskich lub zachęcani do tego, by zmienić naszą ścieżkę zawodową i obrać inny kurs?
Bez względu na to, skąd płynie motywacja czasem – na przykład dla lepszych pieniędzy czy lżejszej pracy – warto pomyśleć o przebranżowieniu się.
Wybierz się na kurs
Rozwiń swoje kompetencje podczas kursu. Nie musisz od razu uczyć się przez kolejne pięć lat na studiach, by zdobyć nowe umiejętności. Możesz zapisać się na miesięczny kurs, na którym będziesz rozwijać na przykład wiedzę w interesującej Cię dziedzinie.
Zależy Ci na nauce szycia i potem chcesz założyć własną firmę? Poszukaj takich kursów w swojej okolicy. Warto również udać się na kurs prawa jazdy. To dodatkowo podnosi Twoją pozycję w oczach pracodawców.
Postaw na nowe studia
Nietrafione studia to problem, który dotyka wielu osób. Dlatego jeżeli jesteś jednym z tych absolwentów, którzy nie są zadowoleni ze swoich młodzieńczych wyborów, zastanów się, czy nie chcesz się dokształcić lub po prostu zmienić kierunek swojej kariery zawodowej. Rozpoczęcie nowych studiów wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, ale jeżeli na przykład zdecydujesz się na studia niestacjonarne będzie Ci o wiele łatwiej pogodzić pracę na etacie ze studiami. Studia to pomysł dobry w każdym wieku.
Co więcej, obecnie w dobie koronawirusa masz możliwość nauki przez Internet. Nauka zdalna daje Ci możliwość przebywania w domu podczas zajęć. Możesz włączyć wykład, słuchać ważnych treści, a jednocześnie zajmować się innymi rzeczami. Niektórzy mówią, że nigdy tak dobrze im się nie sprzątało jak obecnie, gdy mają możliwość słuchania wykładu w sobotę. Będąc zarówno w domu, jak i na uczelni możesz także jednocześnie spędzać ten czas razem ze swoimi dziećmi. Co więcej, oszczędzasz na dojazdach, których kosztów obecnie nie ponosisz.
Wybierz studia podyplomowe
Uczyć można się w każdym wieku. Nie trzeba od razu decydować się na rozpoczynanie nowych studiów. Możesz kontynuować naukę związaną ze starym kierunkiem studiów poprzez rozszerzenie wiedzy na studiach podyplomowych.
Studia podyplomowe trwają zwykle od roku do dwóch lat. W tym czasie dokształcasz się w nowej dziedzinie albo zdobywasz uprawnienia niezbędne na przykład w pracy w szkole.
Jesteś absolwentem geodezji i myślisz o tym, by rozpocząć pracę jako nauczyciel matematyki? Da się to zrobić. Wystarczy, że po ukończeniu studiów w obszarze geodezji, zrobisz kurs przygotowania pedagogicznego. W podobny sposób możesz postąpić w przypadku innych studiów.
Czytaj również: Przyszłościowe kierunki studiów
Naucz się czegoś nowego
Najprostszą metodą na przebranżowienie jest samodzielna nauka nowych umiejętności. Współczesny świat i Internet daje mnóstwo możliwości w tym zakresie. Możesz skorzystać ze szkolenia online, zapisać się na kurs języka angielskiego w sieci. Wszystko zależy od Twoich potrzeb.
Na różnego rodzaju kursy można zdobyć dotacje unijne także w ramach prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Dlatego na bieżąco sprawdzaj, co ma do zaoferowania Ci rynek pracy.
Czytaj również: Jakie są minusy bycia swoim szefem?
Jak się przebranżowić? Ucz się języków obcych
Języki obce to klucz do szybkiego zaistnienia w niejednym zawodzie. Dlatego jeżeli zależy Ci na tym, by na przykład zmienić pracę i pracować w innej branży, doszkalaj się w obszarze języków obcych. Bardzo dobra znajomość języka angielskiego lub innego języka biznesowego, na przykład języka rosyjskiego czy niemieckiego, może otworzyć Ci drzwi do niejednej firmy.
Jeżeli zależy Ci na bardzo dobrze płatnej pracy, zainwestuj w naukę bardzo mało znanych języków obcych. Dużą renomą cieszy się znajomość fińskiego czy mandaryńskiego. Dodatkowo jeżeli połączysz znajomość języka angielskiego czy innego języka z wykształceniem farmaceutycznych, technicznym czy biznesowym to sukces murowany.
Pamiętaj także o rozwoju Twoich kompetencji miękkich. Umiejętność dogadywania się z ludźmi oraz przedstawiania im swoich racji, a także zarządzanie sobą i zespołem w czasie tu kompetencje bardzo doceniane na każdym stanowisku pracy.
Polecamy również: Logistyka produkcji – jakie ma znaczenie?