Szukasz sposobu na to, by nauczyć się oszczędzać? Nie masz pomysłu, jak nauczyć swoją rodzinę oszczędzania? Podpowiadamy, co zrobić, by oszczędzać nawet kilka tysięcy miesięcznie.
Kontroluj swoje wydatki
Pierwszym krokiem do tego, by realnie oszczędzać pieniądze jest określenie tego, ile w zasadzie masz pieniędzy. Określając to, ile masz pieniędzy, zastanów się również, ile masz wydatków stałych, a ile wydatków niestałych.
To znaczy określ ile koniecznie miesięcznie pieniędzy musisz wydać, by opłacić wszelkie rachunki i inne zobowiązania finansowe, na przykład kredyt. Potem policz, ile pieniędzy do wydania na jedzenie Ci zostaje miesięcznie, a potem wylicz, ile możesz co miesiąc odłożyć, by cieszyć się oszczędnościami. Tę określoną kwotę możesz od razu na początku miesiąca przesyłać na inne konto, na przykład konto oszczędnościowe.
W ten sposób będziesz postawiony w sytuacji, że nie będzie Cię kusiło, by ruszyć te pieniądze dostępne na Twoim koncie oszczędnościowym.
Polecamy: Narzędzia marketingowe, dzięki którym zbudujesz siłę marki
Załóż konto oszczędnościowe
Oczywiście, nie można mówić o tym, by oszczędzać pieniądze na koncie bez posiadania takiego konta. Zanim wybierzesz konto oszczędnościowe przejrzyj oferty różnych banków i wybierz takie, które przyniesie Ci najwięcej korzyści.
Zwróć uwagę na kwestie utrzymania takiego konta, a także na oprocentowanie takiego konta. Zobacz także, czy istnieją różnego rodzaju ukryte koszty związane na przykład z wypłacaniem pieniędzy z takiego konta. Nie może się potem okazać, że na koncie oszczędnościowym masz mniejszą kwotę niż przed wpłaceniem. Możesz również założyć konto oszczędnościowe Twojemu dziecku. Przeczytasz o tym w tekście o tym, jak nauczyć oszczędzać dziecko.
Jeżeli nie ufasz bankom, możesz pieniądze przechowywać w domu, ale miej świadomość, że takie pieniądze mogą zaginąć czy spłonąć w razie pożaru Twojego mieszkania czy domu. Dlatego nie radzimy wszystkich pieniędzy przechowywać poza bankiem. W ten sposób możesz stracić oszczędności całego Twojego życia.
Czytaj także: Prawa i obowiązki pracownika podczas pandemii
Stwórz miejsce, gdzie będziesz wpisywać wydatki
Jeśli nie wiesz, jak oszczędzać warto zwrócić uwagę na to, na co wydajesz pieniądze. Dlatego kategoryzuj sobie wydatki. Możesz korzystać z różnego rodzaju aplikacji mobilnych albo po prostu wpisywać wydatki w Excel.
Zrób eksperyment i przez pierwszy miesiąc nie oszczędzaj, by nauczyć się jak oszczędzać. Wpisuj w tabelkę czy aplikację informacje o tym, na co wydajesz swoje pieniądze. Sprawdź, jaki procent pieniędzy wydajesz na różnego rodzaju usługi czy produkty. Taka wiedza pomoże Ci potem ustalić na co wydajesz swoje pieniądze. Wiedząc, co sprawia, że wydajesz oszczędności oraz na co wydajesz oszczędności umożliwi Ci łatwiejszą kontrolę wydatków.
Dowiedz się także: Dotacje na rozwój firmy – skąd je wziąć?
Ustal cel, na który zbierasz
Bez określenia tego, na co zbierasz oszczędności będzie Ci trudno odkładać dla samego odkładania. Dlatego stwórz sobie dodatkowe motywatory w formie celów, na które zbierasz swoje pieniądze.
Jeżeli na przykład planujesz zarobić na samochód, własny dom czy jakąkolwiek inną rzecz, na przykład kurs języka angielskiego – najpierw określ ile ta rzecz czy produkt kosztuje. Następnie podziel ten koszt przez liczbę miesięcy czy dni, po upływie których chcesz nabyć daną usługę czy produkt i wylicz ile musisz miesięcznie odkładać. Systematyczne odkładanie będzie łatwiejsze niż wyłożenie dużej kwoty w krótkim czasie.
Polecamy: Content marketing – cztery powody, dla których warto z niego korzystać
Pamiętaj o drobnych przyjemnościach
Nie bądź jak Scrooge. Dlatego nie zamieniaj oszczędności w chciwość. Staraj się również co jakiś czas zrobić sobie i swoim bliskim jakąś przyjemność, na przykład kupić coś fajnego. Nie musisz wszystkich pieniędzy odkładać na konto.
Polecamy także: Bycie swoim własnym szefem – poznaj plusy
Ważne też, by korzystać z tego co zgromadziłeś. Rób to rozważnie, ale raz na jakiś czas pozwól sobie na coś, co przyniesie Ci dużo przyjemności. Nie zapominaj również o potrzebach swojej rodziny. Istnieje również ogromnie dużo obszarów, na których nie należy oszczędzać.
Jednym z takich dziedzin życia jest nasze zdrowie. Na zdrowiu nie należy oszczędzać. Co bowiem Ci z pieniędzy kiedy jesteś chory. Dlatego jeżeli musisz zrobić badania sobie lub swoim bliskim, nie zaniedbuj tego. Możesz na przykład nie jechać w danym roku na wakacje, ale zadbaj o powrót do zdrowia.
Czy wiesz, jak oszczędzać? Mamy nadzieję, że tak.
W oszczędzaniu pomoże Ci też dobra organizacja zadań, którą osiągniesz dzięki tym narzędziom.
Warto przeczytać: Edukacja kobiety – 3 najważniejsze powody, dla których warto się rozwijać