Jesteś dopiero na początku swojej drogi zawodowej i nie wiesz, w którą stronę podążyć? A może masz już sporo doświadczenia zawodowego, ale obecna praca nie daje Ci ani pieniędzy, ani satysfakcji? Planujesz się przebranżowić? Zastanawiasz się, gdzie obecnie najłatwiej o pracę? Które zawód przyniesie Ci największe korzyści finansowe? Podpowiadamy. Sprawdź najbardziej dochodowe branże w Polsce.
Najbardziej dochodowe branże w Polsce
Branże, w których można liczyć na najwyższe zarobki to: informatyka i komunikacja, finanse i ubezpieczenia, wytwarzanie oraz dostarczanie energii oraz mediów, naukowa, techniczna i profesjonalna. Takie wnioski płyną z raportu opublikowanego pod koniec ubiegłego roku przez GUS.
Przeczytaj także: Jak odnieść sukces w biznesie?
Przeciętne wynagrodzenia w branży informatycznej w pierwszym półroczu 2020 roku wynosiły około 9270 złotych brutto. Pracownicy działający w finansach i ubezpieczeniach mogli liczyć na niewiele niższą stawkę, bo na około 9113 złotych brutto. Osoby działające w tzw. branży profesjonalnej, naukowej oraz technicznej (chodzi przede wszystkim o prawników, osoby zajmujące się doradztwem księgowym, podatkowym, pracowników świadczących usługi architektoniczne, lekarzy weterynarzy, osoby zatrudnione w reklamie czy też przy badaniach naukowych) zarabiały około 7630 złotych brutto. W lepszej sytuacji od tej grupy zawodowej znaleźli się górnicy z pensją 7957 złotych brutto, a także zajmujący się wytwarzaniem i zaopatrywaniem w energię i media z pensją na poziomie niemal 8000 złotych brutto.
Polecamy także: Nietrafione studia czyli dlaczego nie możesz znaleźć pracy?
Kto zarabia najwięcej – Polska vs reszta świata
Mimo że według serwisu Glassdoor.com najlepiej płatnym zawodem na świecie jest lekarz to jednak zarobki polskich lekarzy pracujących w państwowych instytucjach oscylują wokół średniej krajowej. Większe wynagrodzenie otrzymują natomiast przedstawiciele zawodów medycznych działający w prywatnych gabinetach.
Czytaj także: Jak się przebranżowić?
Na nieco mniejsze lecz równie dobre wynagrodzenie mogą liczyć przedstawiciele takich zawodów jak dentysta, kierownik apteki czy farmaceuta. Świetnie opłacalną pracą jest również posada architekta korporacyjnego, menadżera ds. inżynierii oprogramowania czy kontrolera korporacyjnego. Za granicą wszyscy oni mogą liczyć na dochód rzędu powyżej 100 tysięcy dolarów rocznie. Widełki zaczynają się na kwocie około 110 tysięcy dolarów, a zamykają na prawie 200 tysiącach dolarów.
Warto przeczytać: Prawa i obowiązki pracownika podczas pandemii
Kryteria wpływające na wysokość wynagrodzenia
O tym, ile zarabiamy nie decyduje jedynie dochodowa branża, w której działamy. Równie istotne są inne elementy takie jak: wypracowana przez lata pozycja w firmowej hierarchii, doświadczenie zawodowe na tym samym lub analogicznym stanowisku, umiejętności techniczne, profesjonalizm oraz kompetencje miękkie.
Pamiętaj, że kryterium, które w znacznym stopniu warunkuje Twój sukces zawodowy jest również Twoja pasja oraz motywacja związana z pracą. To dzięki pasji i miłości do zawodu, który wykonujesz możesz odnosić spore sukcesy zawodowe w mało dochodowej branży.
Ten mechanizm działa także w drugą stronę. Jeżeli nie masz pasji o działania, a obszar zawodowy, w którym się poruszasz się dla Ciebie wyjątkowo nudny i w zasadzie mało Cię interesuje, nie zarobisz kroci, nawet jeśli branża jest teoretycznie dochodowa i przyszłościowa. To Twoje zainteresowania i osobiste predyspozycje powinny być wyznacznikiem tego, jaki zawód wybierzesz.
Czytaj również: Przyszłościowe kierunki studiów
Profesjonalny doradca zawodowy pomoże zmienić zawód
Wybór i określenie ścieżki zawodowej nie jest łatwym zadaniem. Pomocą służą wykwalifikowani doradcy zawodowi. Oprócz zbadania Twojego potencjału i naturalnych talentów, na przykład za pomocą testu Gallupa, z pewnością podpowiedzą Ci, którą drogą powinieneś dalej podążać.
Warto skorzystać z ich pomocy nie tylko w młodym wieku, przed podjęciem pierwszych wyborów zawodowych. Mogą pomóc także w toku dalszej kariery zawodowej, gdy nie wiemy, czy powinniśmy się przekwalifikować. Tego decyzje, zwłaszcza, gdy ciąży nam kredyt hipoteczny nie są łatwe. Często jednak są niezbędne, by mieć spełnione życie.
Czytaj także: Studia – pomysł dobry w każdym wieku?